Hanım çiğdemi

Crocus baytopiorum


Türkiye için endemik, soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı gömleği kaba ve liflidir. Yapraklar 4-5 adet, 0.5-1.5 mm genişliktedir ve çiçeklenme ve yapraklanma eşzamanlıdır. Çiçek tomurcuğunun tabanında zarsı yaprak mevcuttur; yok; beyaz ve ; dilimler 2-3 x 0.8-1.2 cm, , soluk mavi ve daha koyu ince damarlı; sarı, 3-5 mm ve ; 1.1 cm, sarı; sarı; uca doğru kalınlaşan 3 parçalı, sarı veya portakal renklidir.
Gözlem bildirGemiş / Çardak / Denizli - Mart 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Crocus baytopiorum | Hanım çiğdemi
Gemiş / Çardak / Denizli
Serdar Ölez © Mart 2020

Ekoloji/Habitat

1300-2700 m yükseklikler arasında; seyrek kozalaklı ağaçlar koruluklarında, kireçtaşı döküntülerde gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Crocus baytopiorum B.Mat

Etimoloji ve kısaltmalar

Crocus Yunanca krokos (κρόκος) kelimesinden türetilmiştir; krokos muhtemelen, safran/safran sarı/zerdeçal anlamına gelen İbranice karkōm (כרכום), Aramık kurkama (ܟܟܘܪܟܟܡܡܐ ) ve Arapça kurkum (كركم) kelimelerinden birinden türemiştir. Baytopiorum tür adı Türk botanikçi Asuman Baytop'a ithafen adlandırılmıştır. Crocus baytopioum 1973 yılında Honaz Dağı´nda Asuman Baytop tarafından toplanmış; sonrasında Kew Gardens botanikçisi Brian Mathew tarafından tanımlanmış ve Asuman Baytop´a ithafen adlandırılmıştır.

Bazı diğer Crocus türleri

C.abantensis, C.adanensis, C.aerius, C.ancyrensis, C.antalyensis, C.asumaniae, C.baytopiorum, C.beydaglarensis, C.biflorus, C.boissieri, C.cancellatus, C.candidus, C.chrysanthus, C.danfordiae, C.fauseri, C.flavus, C.fleischeri, C.gargaricus, C.graveolens, C.karduchorum, C.kerndorffiorum, C.kotschyanus, C.leichtlinii, C.lydius, C.mathewii, C.minutus, C.nerimaniae, C.olivieri, C.pallasii, C.paschei, C.pestalozzae, C.pulchellus, C.reticulatus, C.roseoviolaceus, C.sativus, C.scharojanii, C.sieheanus, C.speciosus, C.vallicola, C.wattiorum, C.x,

Kaynaklar

 1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8 Page:416
 2. Listelenen kaynaklar Crocus baytopiorum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm