Ağ yıldızı

Gagea reticulata


15 cm kadar boylanabilen, soğanlı bir türdür. Soğanlar lifli gömlekli ve 1-5 cm borumsu tuniklidir, kökler kalınlaşmaz genellikle toplu yoğun püsküller halindedir; sıklıkla kısa verirler. Dip yaprak sadece 1 adet, hemen hemen şeritsi, ~1 mm genişliktedir ve çiçek kurulunun boyundan daha uzundur. Çiçeklenme Mart-Nisan aylarında; çiçek durumu , 4-12 cm boyda; sap yaprakları 3-5 adet, çevresel dizili, şeritsi, en alttaki çiçeklerden uzun; çiçekler 2-5 adet; çiçek sapı 1.5-6 cm, narin, gevrek tüylü, çiçek kurulu sapına eşit veya daha uzunca; dilimlerinin iç kısmı sarı, dışı yeşil, şeritsi-mızraksı, 15-20 x 2-3 mm ve dur. Kapsül küresel, dilimlerinden daha kısadır.
Yeni gözlem bildirEymir Gölü / Ankara - Mart 2020 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

450-1000 m yükseklikler arasında; kuru bozkırlar, nadas tarlaları ve yol kenarlarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Gagea cins adı Sir Thomas Gage (1781 - 1820)`e ithafen adlandırılmıştır; Gage bir İngiliz doğa bilimcidir. Reticulata {Latince}: ağsı, ağ şeklinde.

Bazı diğer Gagea türleri

G.bithynica, G.bohemica, G.bulbifera, G.chanae, G.chlorantha, G.chomutovae, G.chrysantha, G.confusa, G.fibrosa, G.foliosa, G.gageoides, G.glacialis, G.graeca, G.granatellii, G.helenae, G.juliae, G.luteoides, G.peduncularis, G.pratensis, G.sivasica, G.taurica, G.tenera, G.tenuissima, G.uliginosa, G.villosa, G.sp.

Kaynaklar

 1. Davis, 1984, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:8 Page:315
 2. Listelenen kaynaklar Gagea reticulata hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm