Yılanyoncası

Polygala anatolica


60 cm kadar boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler çok sayıda ve yukarı doğru yükselir şekilde gelişir. Yapraklar almaşık dizili; alt yapraklar , üst yapraklar formda ve alt yapraklardan daha büyüktür. Çiçeklenme Mayıs-Ağustos ayları arasında; çiçek kurulu terminal, ± ; çiçek sapından uzun; çiçekler soluk eflatunumsu pembe renkte; üst dışbükey değil; iç ters yumurtamsı-eliptik formda ve 7-10 x 3-5 mm boyutlardadır. Kapsül meyve dikdörtgenimsidir ve kademeli olarak sapa doğru daralır; sap kapsülden daha kısa ve kanatlıdır; kanat genişliği tüm kapsül çevresinde aynı genişliktedir.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Mayıs 2016 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

30-2500 m yükseklikler arasında; taşlık yamaçlar, toprak yığınları ve dik kayalıkların çıkıntılarında gelişir.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Polygala cins adı Yunancada `çok` anlamına gelen poly- öneki ile `süt` anlamına gelen gala kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; bu cins bitkilerinin ineklerde süt verimini tetiklediğine inanılmasından dolayı bu şekilde adlandırıldıkları düşünülmektedir.

Bazı diğer Polygala türleri

P.alpestris, P.comosa, P.hohenackeriana, P.inexpectata, P.major, P.monspeliaca, P.myrtifolia, P.papilionacea, P.peshmenii, P.pruinosa, P.stocksiana, P.supina, P.transcaucasica, P.venulosa, P.vulgaris, P.sp.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Polygala anatolica hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm