Tatar hanımeli

Lonicera tatarica


3 m kadar boylanabilen, çalı/sarmaşık formunda, yaprak döken, odunsu bir türdür. Dallar önceleri yumuşak dokulu, olgunlaştıkça daha sert, kahverengi ve içi boştur; kış tomurcukları 4 çift yumurtamsı tomurcuk kabukludur. Yapraklar karşılıklı dizili, yumurtamsı veya dikdörtgenimsi, 2-5 × 1-2 cm boyutlarda, her iki yüzü veya seyrek , bazen belirgin şekilde , taban , kenarlar kirpikli, dur; yaprak sapı 2-5 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran aylarında; çiçek kurulu yaprak koltuklarında, çift çiçekli, 1-2 cm saplı; şeritsi-ters yumurtamsı-mızraksı, 2-7 mm uzunlukta; 2 çift, dairesel-yumurtamsı; çanak loblar üçgen-mızraksı, 1 mm; iki dudaklı, soluk pembe - şarap rengi, bazen beyaz veya sarıya çalar pembe renkli, yaklaşık 1.5 cm; tüp 5-6 mm; üst dudak 4 loblu; alt dudak geriye doğru kıvrımlı; ve tüpten dışa taşmış durumdadır. Meyvelenme Temmuz-Eylül ayları arasında; çekirdeksiz/sulu/küçük meyve kırmızı veya sarı renkte, küremsi, 5-6 mm çapta; tohumlar 2-2.3 mm çapta ve pürüzsüz yüzeylidir.
Yeni gözlem bildirEryaman / Ankara - Nisan 2020 © Çiğdem Önal Emiroğlu


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Japonya, Kore, Kırgızıstan, Mongolia ve Rusya'da; 700-1600 m yüksekliklerde; orman kenarları ve çalılarda doğal olarak yetişir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lonicera tatarica L.
Sinonimler

- Lonicera tatarica
- Lonicera sibirica
- Lonicera tatarica var. latifolia
- diğer sinonimler...
İngilizce

Tatarian Honeysuckle

Etimoloji ve kısaltmalar

Lonicera cins adı Adam Lonitzer (1528–1586)`e ithafen adlandırılmıştır. Lonitzer bir Alman botanikçidir. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Lonicera türleri

L.caprifolium, L.caucasica, L.etrusca, L.iberica, L.implexa, L.nummulariifolia, L.orientalis, L.periclymenum, L.xylosteum, L.fragrantissima, L.nitida, L.sp.

Kaynaklar

 1. Lonicera tatarica in flora of China @ efloras.org. (n.d.). eFloras.org Home. https://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200022384
 2. Listelenen kaynaklar Lonicera tatarica hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm