Gariplerurganı

Periploca graeca

(Yunan ipekotu)

12-15 m boylanabilen, sürgün uzunluğu 30 m'ye kadar ulaşabilen, yaprak döken, sarılıcı, odunsu bir türdür. Yaşlı dallar kahverengimsi ve dir. Yapraklar 4-10 x 35 cm boyutlarda, , nadiren formdadır; uç kısım dir; taban dir. Çiçeklenme Nisan-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu formunda, 15 cm uzunlukta ve 3-15 çiçeklidir; çiçekler 20-25 mm çaptadır; loblar ~ 10 x 2-3 mm boyutlarda, eflatunumsu-menekşe rengi, dikdörtgenimsi formda, , üst yüzey ince ve kısa tüylerle kaplı, tabanda 2-3 mm çapta beyaz, eliptik, lekeli, alt yüzey yeşilimsi ve dür; dilimler menekşe rengi, ipliksi ve ± dür. Folikül meyve 6-9 cm x 5-7 mm boyutlarda ve silindirik fordadır, yay gibi bükülmüştür ve uç kısmından diğer foliküle hafifçe bitişiktir.
Yeni gözlem bildirYenice / Karabük - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1200 m yükseklikler arasında; nemli yaprak döken ormanlar, çalılıklar, dere kenarları ve nadiren kayalık alanlarda yetişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Periploca graeca L.
Sinonimler

- Periploca graeca
- diğer sinonimler...
İngilizce

Silkvine

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Periploca türleri

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Periploca graeca hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm