Mor kargaotu

Lysimachia atropurpurea


20-65 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik ve± yoğun -dür. Yapraklar almaşık dizili, sapsız; yaprak ayası 30-110 x 4-15 mm boyutlarda, , kenarlar dalgalı veya değil, yüzeyi kırmızımsı salgı bezleri ile noktalı gibidir. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; çiçekler sapsız, terminal kurullarda; 2.5-5.5 mm uzunlukta; çanak loblar şeritsi-mızraksı, -, yüzeyi kırmızımsı salgı bezleri ile noktalı gibi, 3.2-7.5 x 1.1-1.5 mm; koyu eflatun, , loblar dikdörtgenimsi-ispatula biçimli, 5.5-7.5 x 1.3-1.6 mm boyutlarda; ler tan daha uzuncadır. Kapsül meyve 4-5 mm çapta, , yüzeyi kırmızımsı salgı bezleri ile noktalı gibidir.
Yeni gözlem bildirDereli / Beypazarı /Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1000 m yükseklikler arasında; makilikler, açık taşlık alanlar, tarlalar ve yol kenarlarında yetişirler.

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Lysimachia cins adı M.Ö. 309-308 yıllarında, Büyük İskender’in komutanlarından Lysimakhos tarafından Gelibolu Yarımadası'nda kurulan Lysimakheia şehrine atıfta bulunmaktadır. Atropurpurea Latincede `siyah` anlamına gelen ater kelimesi ile `pembe` anlamına gelen purpurea kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; çiçeklerin rengine işaret etmektedir.

Bazı diğer Lysimachia türleri

L.dubia, L.japonica, L.nummularia, L.punctata, L.verticillaris, L.vulgaris

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Lysimachia atropurpurea hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm