Acem Borusu

Campsis radicans

(Borazan çiçeği, Trompet çiçeği)

Portakal-kırmızısı ve değişik renkli çiçekleri ile gösterişli tırmanıcı bitkilerdir. Geniş alanlarda duvar, çardak, çit ve parmaklıkların yeşillendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca çıplak gövdeli ağaçların gövdelerini acem borusu ile sardırmak mümkündür. Borazan ve Trompet çiçeği olarak da bilinen bu bitki, yaz ortasına doğru çiçeklenerek uzun süreli çiçekli kalır. 
Gözlem bildirODTÜ Çamlık Sitesi / Ankara - Temmuz 2014 Serdar Ölez


Morfoloji

Gövde 9 m'ye kadar sarılıcı, tırmanıcı formda gelişebilir. Yapraklar karşılıklı dizili, tüysü birleşik yapıdadır; yaprakçıklar 5-13 adet, formda ve kısa saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçek kümeleri 10-20 çiçekli ve talkım dizilimlidir; çanak yapraklar 5 adettir; taç koyu turuncumsu renkte, çansı yapıda, 5 lobludur; ler ikisi kısa ikisi uzun olmak üzere sıklıkla 4 adettir, nadiren ilave olarak 1 üreyimsiz ercik daha bulunabilir; ovaryum , 2 ve tek lidir. Meyve kapsül şeklinde, 5-15 cm uzunluğunda, iki bölmeli ve başlangıçta yeşil, olgunlukta kahverengidir; sonbaharda olgunlaşır ve kışa kadar dallarda kalır; çok sayıda tohum içerir.

Gözlemler

Görseller

Campsis radicans | Acem Borusu
Karaburun / İzmir
Serdar Ölez © Ağustos 2019
Campsis radicans | Acem Borusu
ODTÜ Çamlık Sitesi / Ankara
Serdar Ölez © Temmuz 2014

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Campsis radicans (L.) Seem. ex Bureau
Sinonimler (Tam liste)

- Campsis radicans
- Bignonia radicans
- Tecoma radicans
İngilizce

Trumpet Creeper

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırma kullanılan ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu ΄ex΄ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Campsis türleri

Kaynaklar

 1. Konyar, s. T. (2012). Campsis radicans (L.) seem'ın polen ontogenezinin sitolojik ve embriyolojik yönden incelenmesi [Doctoral dissertation]. PDF
 2. Listelenen kaynaklar Campsis radicans hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm