Kargabardağı

Aristolochia maurorum

(Loğusaotu)

15-40 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler, basit, yukarı doğru yükselir formda veya tam dik; köksap silindiriktir. Yapraklar , 2.5-8 x 1.5-5 cm boyutlarda, , sıklıkla , , taban ; genişliğinden daha uzunca, dikdörtgenimsi-ispatulamsı, genişçe çatallı ve yaprak tarafı belirgin daralmıştır; yaprak sapı 1-5 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Mart-Temmuz ayları arasında; çiçek kümesi sapı 8-17 mm uzunlukta; periant 2-8.5 cm, koyu kahverengi koyu eflatunumsu-kahverengi arası, bazen yeşilimsi, dış kısmı ; torbacık 5-15 x 4-15 mm boyutlarda, yumurtamsı-dikdörtgenimsi; tüp u şeklinde kıvrımlı, tabanı 3-10 mm genişlikte, yukarıya doğru kademeli olarak yayılarak 4-13 mm genişlikte; tacın üst geniş kenarı 1.2-4 x 2-4 cm, genişçe yumurtamsı, uç kısım birdenbire sivrilen uçlu, iç kısmı kirli yeşil renkte, eflatunumsu-kahverengi lekeli veya eflatunumsu-kahverengi ve sarımsı-yeşil benekli, boyun kısmı , kulakçık yuvarlağımsı, küt uçlu; ise dür. Kapsül meyvenin taban kısmı dar yumurta biçiminde veya küremsi ve 2.5-3.5 x 2-2.5 cm boyutlardadır.
Gözlem bildirKömüşini / Kulu / Konya - Mayıs 2020 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Aristolochia maurorum | Kargabardağı
Aşağı Kamışlı / Elmadağ / Ankara
Serdar Ölez © Mayıs 2022
Aristolochia maurorum | Kargabardağı
Dodurga / Çankaya / Ankara
Kuzey Işık © Mayıs 2022
Aristolochia maurorum | Kargabardağı
Karaşar / Beypazarı / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020
Aristolochia maurorum | Kargabardağı
Kömüşini / Kulu / Konya
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020

Ekoloji/Habitat

40-1560 m yükseklikler arasında; taşlık tepeler, kireçtaşı yamaçlar, üzüm bağları ve bozkırlarda doğal olarak gelişirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Kısa kısa...

Yaprak, rizom, çiçek, kök, tohumlar ve gövdelerinde (tüm bitki) toksik aristoloctin, uçucu aromatik yağlar, tanenler, reçine, saponinler, şekerler ve alkaloidler bulunmaktadır. Bu kimyasallar egzama ve yaralar, tırnak iltihapları, gut, sıtma, hipertansiyon ve kronik öksürükleri tedavisinde kullanılır.[2] Ancak bitki  toksik olduğu için dahili olarak ve doktor tavsiyesi olmadan  kullanılmamalıdır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Aristolochia maurorum L.
Sinonimler (Tam liste)

- Aristolochia anatolica Boiss.
- Aristolochia aucheri Jaub. & Spach
- Aristolochia maurorum var. aucheri (Jaub. & Spach) Duch.

Bazı diğer Aristolochia türleri

A.×, A.auricularia, A.baseri, A.billardieri, A.bodamae, A.bottae, A.brevilabris, A.cilicica, A.clematitis, A.geniculata, A.guichardii, A.hirta, A.iberica, A.incisa, A.isaurica, A.krausei, A.lycica, A.maurorum, A.paecilantha, A.pallida, A.parvifolia, A.poluninii, A.pontica, A.rechingeriana, A.rotunda, A.samsunensis, A.sempervirens, A.stenosiphon,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H. (1982). Flora of Turkey and the east Aegean islands Vol:7. Edinburgh University Press.
 2. Qasem, J. R. (2020). The coloured atlas of medicinal and aromatic plants of Jordan and their uses . Cambridge Scholars Publishing.
 3. Listelenen kaynaklar Aristolochia maurorum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm