Kargabardağı

Aristolochia maurorum

(Loğusaotu)

15-40 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler, basit, yukarı doğru yükselir formda veya tam dik; köksap silindiriktir. Yapraklar , 2.5-8 x 1.5-5 cm boyutlarda, , sıklıkla , , taban ; genişliğinden daha uzunca, dikdörtgenimsi-ispatulamsı, genişçe çatallı ve yaprak tarafı belirgin daralmıştır; yaprak sapı 1-5 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Mart-Temmuz ayları arasında; çiçek kümesi sapı 8-17 mm uzunlukta; periant 2-8.5 cm, koyu kahverengi koyu eflatunumsu-kahverengi arası, bazen yeşilimsi, dış kısmı ; torbacık 5-15 x 4-15 mm boyutlarda, yumurtamsı-dikdörtgenimsi; tüp u şeklinde kıvrımlı, tabanı 3-10 mm genişlikte, yukarıya doğru kademeli olarak yayılarak 4-13 mm genişlikte; tacın üst geniş kenarı 1.2-4 x 2-4 cm, genişçe yumurtamsı, uç kısım birdenbire sivrilen uçlu, iç kısmı kirli yeşil renkte, eflatunumsu-kahverengi lekeli veya eflatunumsu-kahverengi ve sarımsı-yeşil benekli, boyun kısmı , kulakçık yuvarlağımsı, küt uçlu; ise dür. Kapsül meyvenin taban kısmı dar yumurta biçiminde veya küremsi ve 2.5-3.5 x 2-2.5 cm boyutlardadır.
Yeni gözlem bildirKömüşini / Kulu / Konya - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

40-1560 m yükseklikler arasında; taşlık tepeler, kireçtaşı yamaçlar, üzüm bağları ve bozkırlarda doğal olarak gelişirler.

Sınıflandırma

Kısa kısa...

Yaprak, rizom, çiçek, kök, tohumlar ve gövdelerinde (tüm bitki) toksik aristoloctin, uçucu aromatik yağlar, tanenler, reçine, saponinler, şekerler ve alkaloidler bulunmaktadır. Bu kimyasallar egzama ve yaralar, tırnak iltihapları, gut, sıtma, hipertansiyon ve kronik öksürükleri tedavisinde kullanılır.[2] Ancak bitki  toksik olduğu için dahili olarak ve doktor tavsiyesi olmadan  kullanılmamalıdır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Aristolochia maurorum L.
Sinonimler

- Aristolochia anatolica Boiss.
- Aristolochia aucheri Jaub. & Spach
- Aristolochia maurorum var. aucheri (Jaub. & Spach) Duch.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Aristolochia türleri

A.×, A.auricularia, A.baseri, A.billardieri, A.bodamae, A.bottae, A.brevilabris, A.cilicica, A.clematitis, A.geniculata, A.guichardii, A.hirta, A.iberica, A.incisa, A.isaurica, A.krausei, A.lycica, A.paecilantha, A.pallida, A.parvifolia, A.poluninii, A.pontica, A.rechingeriana, A.rotunda, A.samsunensis, A.sempervirens, A.stenosiphon

Kaynaklar

 1. Davis, P. H. (1982). Flora of Turkey and the east Aegean islands Vol:7. Edinburgh University Press.
 2. Qasem, J. R. (2020). The coloured atlas of medicinal and aromatic plants of Jordan and their uses . Cambridge Scholars Publishing.
 3. Listelenen kaynaklar Aristolochia maurorum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm