Kayın mantarı

Oudemansiella mucida

(Porselen mantarı)

Yarı saydan beyaz renkte, üzeri yağlı/kaygan görününlü narin bir mantar türüdür. Tekil bireyler ve gruplar halinde ölü kayın gövdelerinde yaşarlar. Genellikle yaz sonu ile sonbahar sonu arasında gözlenirler. Ağaç üzerinde kuru dallarda gelişen bireyler, bazen rüzgar esintileriyle narin saplarından koparak paraşütvari bir görünümle yere düşerler. 
Gözlem bildirAktaş Şelalesi / Düzce - Ekim 2019 Salih Usta


Morfoloji

Şapka
2-8 cm çapında, yuvarlaktır, yarı saydam, beyazdır; etkalınlığı çok ince olduğu için lameller üstten seçilebilir ve özellikle kenarlara doğru çizgili bir görünüm alır; nemli havalarda şapka sümüksü şeffaf bir salgı ile kaplanır; olgunlaştıkça yayvanlaşır ancak tamamen düz olmaktan ziyade geniş kubbeli kalma eğilimindedir.
Lamel
ler narin görünümlü, enli ve
geniş aralıklı
dır; başlangıçta yarı saydam beyaz renktedir, olgunlukta bazen koyu sarı bir renk tonu geliştirebilir.
Gövde
narin, 3 - 7 mm çapında, 3-10 cm uzunluktadır; halkanın üstünde kalan kısım beyaz, alt kısmı hafif çizgili ve grimsi renktedir; tekil veya genellikle birçoğu bir arada gelişir; çıkış noktası açılı olduğu durumlarda dahi şapkanın yatay ve solungaçları aşağıya bakmasını şekilde kıvrılır.
Halka
belirgindir.
Spor izi
beyaz, sporlar küresel veya küresele yakın, pürüzsüz, çok kalın duvarlı ve 14-18 x 11-16 μm boyutlardadır.

Gözlemler

Görseller

Oudemansiella mucida | Kayın mantarı
Aktaş Şelalesi / Düzce
Serdar Ölez © Ekim 2019

Ekoloji/Habitat

Sonbaharda ölü kayın ağacı gövdelerinde ve düşmüş dallarında görülür; nadiren yaşayan ağaçlarda, yüksek ölü dallarda da yetişir. 
Saprobik
veya zayıf
parazitik
 yaşam sürer. Kayın ağaçlarının yanı sıra, nadiren meşe üzerinde yetişir. Yerleştiği ağaç gövdelerine
strobilurin
adı verilen mantar önleyici bir kimyasal yayar ve ortamda bulunan diğer tür mantarların gelişmesine izin vermez.[1]

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Kısa kısa...

Tanımlama bilgileri

Beyaz şapkalı birçok mantar türü olmasına karşın, kayın ağacı konakçısı, yarı şeffaf ve yağlı görünümlü şapkalı başka mantar türü olmadığından tanımlanması diğer mantarlara göre daha kolaydır. 

 

Yenebilirlik

İyice yıkanarak veya kabuğu soyularak sümüksü örtünün uzaklaştırılması durumunda mantarlar yenilebilir, ancak ince et kalınlıkları nedeniyle genellikle toplanmazlar. Tüm yenilebilir mantarlar doğada bulunan öldürücü/zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Zehirli ve yenilebilen mantarlar çoğunlukla sadece uzmanlar tarafından ayırd edilebilir. Bu nedenle tanımadığınız mantarları toplamayınız ve yemeyiniz!

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Oudemansiella mucida (Schrad.) Höhn.
Sinonimler (Tam liste)

- Agaricus mucidus
- Armillaria mucida
- Collybia mucida
- Mucidula mucida
İngilizce

Porcelain fungus

Etimoloji ve kısaltmalar

Oudemansilla cins adı Cornelius Anton Jan Abraham Oudemans (1825 - 1906)`a ithafen adlandırılmıştır. Oudemans Hollandalı bir mikologdur. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

 1. Oudemansiella mucida, porcelain mushroom, identification. (n.d.). Wildflowers, wild orchids, fungi, wildlife; nature books, reserves. https://www.first-nature.com/fungi/oudemansiella-mucida.php
 2. Oudemansiella mucida. (2020, April 12). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved June 6, 2020, from https://en.wikipedia.org/wiki/Oudemansiella_mucida
 3. Listelenen kaynaklar Oudemansiella mucida hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  DergiPark
  Wikipedia
  Wikispecies
  Google Images
  Encyclopedia of Life
  GBIF Database
  First Nature
  Mushroom Expert
  Healing Mushrooms
  Mushroom Observer
  Wild Food UK
  MycoWEB
  Mycobank

Basit Görünüm