Ağaç Menekşesi

Duranta erecta


Ağaç Menekşesi (Duranta erecta) Mineçiçeğigiller (Verbenaceae) ailesinden Meksika, Güney Amerika ve Karayipler΄e özgü bir türdür. Deniz seviyesinden 1100 metreye kadar yükseltilerde, genellikle tam güneşli, nemli, kayalık veya kumluk bölgelerde yetişir. Olgunlaşmadan önce, yılda yarım metreye kadar boylanabilir. Tropikal ve subtropikal ülkelerde süs bitkisi olarak yaygın olarak yetiştirilmektedir, birçok yerde doğallaşmıştır. Gösterişli çiçekleri nedeniyle Türkiye΄de de park ve bahçelerde yetiştirilen ağaç menekşesinin yapraklarının ve olgunlaşmamış meyvelerinin zehirli olduğu belirtilmektedir.
Yeni gözlem bildirKaraincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


Morfoloji

3 m boylanabilen, zarif çiçekli, sıklıkla tırmanıcı, çalı formlu, odunsu bir türdür. Dallar iğne dikenli, gençlikte tüylüdür. Yapraklar , 2-6.5 x 1.5-3.5 cm, kağıtsı, taban , tam kenarlı ancak sıklıkla uca doğru tırtırlı ve 6 çift damarlı; yaprak sapı yaklaşık 1 cm ve dır. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında; her iki yüzde ; tüp şeklindeki yapı yaklaşık 7 mm; ler tüpe gömülü ; dür. Meyve tek çekirdekli, etli , yaklaşık 5 mm çapta, çanaktan kısa, parlak ve dür.

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

200-400 m yükseklikler arasında; ana vatanı Çin´de sıklıkla zengin çiftlik topraklarında doğal gelişim gösterir; Türkiye için egzotiktir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Duranta erecta L.
Sinonimler

- Duranta erecta
- Duranta erecta var. alba
- Duranta repens
- Duranta repens var. alba
- Duranta repens var. microphylla
- diğer sinonimler...
İngilizce

Golden Dewdrops

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Duranta erecta hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm