Karaçay

Sideritis montana

(Mor karaçay)

10-40 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir türdür. Gövde basit veya tabandan dallanmış, seyrek veya yoğun - tüylü, tüyler 2.5-5 mm uzunluktadır. Yapraklar 10-30 x 2-10 mm boyutlarda, formda, , uca yakın kısımlar küçük dişli-testere veya tamamı veya tam kenarlıdır; altlardaki yapraklar kısaca saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çok sayıda birbirinden ayrık veya biraz yoğun halka dizilimli ve 4-6 çiçekli çiçek kurulları oluşturur; üst ler sıklıkla sarı renklidir; çanak tam simetrik, 6-10 mm uzunluktadır; çanak dişler yaklaşık olarak birbirlerine eşit, , 3-5 mm uzunlukta ve 1-2 dikensi uçludur; önceleri sarı renkli, sonraları kahverengimsi-siyah renkte ve 5-7 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirSarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; tarım ve nadas tarlaları, bozkırlar, kuru yamaçlar, çam korulukları ve meşe çalılıklarında doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Sideritis montana L.
Sinonimler

- Sideritis montana
- diğer sinonimler...
İngilizce

Mountain İronwort

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Bazı diğer Sideritis türleri

S.akmanii, S.albiflora, S.amasiaca, S.arguta, S.argyrea, S.armeniaca, S.athoa, S.bilgerana, S.brevibracteata, S.brevidens, S.caesarea, S.cilicica, S.condensata, S.congesta, S.dichotoma, S.erythrantha, S.galatica, S.germanicopolitana, S.gulendamii, S.hispida, S.hololeuca, S.huber-morathii, S.lanata, S.leptoclada, S.libanotica, S.lycia, S.montana, S.niveotomentosa, S.ozturkii, S.perfoliata, S.phlomoides, S.phrygia, S.pisidica, S.romana, S.rubriflora, S.scardica, S.serratifolia, S.sipylea, S.stricta, S.syriaca, S.taurica, S.tmolea, S.trojana, S.vulcanica, S.vuralii

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Sideritis montana hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm