Mineçiçeği

Verbena officinalis


30-100 cm arasında boylanabilen, çok yıllık, otsu bir bitki türüdür. Gövdeler köşeli, sert ve kıvrımsızdır/dimdiktir;alt kısımlar ± yoğun basık- tüylüdür; üst kısımlar ve dallar yoğun dür. Orta yapraklar 2-11 x 1-5 cm boyutlarda, , ve düzensiz, tam kenarlı veya dişli lobludur. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasındadır; çiçek kurulu formlu, narin, meyveye doğru daha uzun olmak üzere 8-30 cm uzunluktadır;. çanak 2-2.5 mm uzunluktadır; soluk leylak rengi, sarımsı boyunlu ve 4-5 mm uzunluktadır; çanak lobları ~ 2.5 mm çaptadır. Sert kabuklu küçük meyve 1.75-2 mm çapta, üst kısmı belirgin şekilde dokudadır.
Gözlem bildirKarakuyu Sazlıkları / Afyon - Ağustos 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Verbena officinalis | Mineçiçeği
Karakuyu Sazlıkları / Afyon
Serdar Ölez © Ağustos 2020

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş topraklar, taşlık yamaçlar, kuru akarsu yatakları, toprak yığınları, duvarlar, kumullar, oranlık ve çalılıklarda doğal gelişim gösterirler.  Verbena officinalis tahrip edilmiş/olmuş toprakları ilk olarak kolonileştiren bitki türlerinden biridir; tahribat doğal (yangınlar veya çığlar gibi) veya inşaat veya tarım gibi insan faaliyetlerinin bir sonucu olmuş olabilir.  

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Verbena officinalis L.
Sinonimler (Tam liste)

- Verbena officinalis
İngilizce

Herb Of The Cross

Etimoloji ve kısaltmalar

Officinalis Latincede `bir manastırda sağaltıcı bitkilerin ve diğer ihtiyaç maddelerinin tutulduğu yerde olan, yere ait olan` anlamına gelir.

Bazı diğer Verbena türleri

V.officinalis, V.supina,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Verbena officinalis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm