Su nanesi

Mentha aquatica

(Dere nanesi, Su yarpuzu)

Çiçekli dalları 20-90 cm arasında boylanabilen, sıklıkla çok yıllık ve keskin kokulu bir bitkidir. Rizomları yeşil veya eflatunumsu renktedir ve gevrek değildir; toprak seviyesine yakın veya toprak seviyesinin üzerinde gelişir. Yaprakları 30-90 x 15-40 mm boyutlarda, yumurtamsı-mızraksı formda ve genellikle dur; taban veya zayıfça yapıdadır; sap 9-14 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Ağustos-Ekim ayları arasındadır; çiçek kurulu 2-3 halka dizilimli ve yaklaşık 20 mm çapta çiçek kümelerinden oluşur; çiçek kurulları terminaldir ancak nadiren 1-3 birbirinden ayrık ve bazen saplı halka dizilimli çiçek kurulu yapraksı bir üzerinde bulunabilir; çanak 3-4 mm uzunlukta, borumsu, çıkıntılı ve ± biz şeklinde dişlidir; çiçek sapı dür; leylak renklidir. Sert kabuklu küçük meyveler soluk kahverengi, pürüzsüz veya zayıfça çukurcuklu yüzeylidir.
Gözlem bildirKarakuyu Sazlıkları / Afyon - Ağustos 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Mentha aquatica | Su nanesi
Karakuyu Sazlıkları / Afyon
Serdar Ölez © Ağustos 2020

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1300 m yükseklikler arasında; nehir ve göl kenarlarında, nemli toprak yığınlarında ve bataklıklarda doğal gelişim gösterir. 

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Mentha aquatica L.
Sinonimler (Tam liste)

- Mentha aquatica
- Mentha citrata
- Mentha × piperita var. citrata
- Mentha piperita subsp. citrata
İngilizce

Water Mint

Etimoloji ve kısaltmalar

Mentha cins adı Yunan mitolojisinde su perisi Minthe'ye atıfla verilmiştir. Minthe (çeşitli dillerde Menthe, Mintha veya Mentha olarak da anılır) Zeus'un kızı ve yeraltı kraliçesi Persephone tarafından tatlı kokulu bir bitkiye dönüştürülmüştür. Aquatica Latince aqua kelimesi ve -tica son ekinden oluşmuştur. Aqua su anlamına gelir. -ticus (eril), -tica (dişil), -ticum (eşeysiz) son eki ise '... ile ilgili' anlamındadır; türün su içerisinde veya sulak alanda yaşadığına/yetiştiğine atıfta bulunur.

Bazı diğer Mentha türleri

M.×, M.aquatica, M.arvensis, M.longifolia, M.pulegium, M.spicata, M.suaveolens, M.x,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press
 2. Listelenen kaynaklar Mentha aquatica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm