Şebrem

Euphorbia chamaesyce


30 cm kadar boylanabilen, sıklıkla yere yayılı olarak gelişen, tek yıllık otsu bir türdür. Gövde yüzeyi veya ve biraz dumanlıdır; genellikle tabandan çok-dallanmıştır. Yapraklar asimetrik formda ve 1-11 x 1-6 mm boyutlardadır; veya uçludur; taban asimetriktir; tam kenarlarlıdır veya en azından üst yarıda belli-belirsiz ince testere dişli olabilir; şeritsi-ipliksi formda ve 1 mm uzunluktadır. Çiçeklenme Mayıs-Ekim ayları arasında gerçekleşir; yuvarlağımsı-enine yumurtamsı, sarımsı- veya kırmızımsı-kahverengidir ve beyaz veya pembemsi uzantıları vardır. Meyve 2 mm çaptadır; tohumlar soluk gri renkte, yumurtamsı-dört köşeli formda ve 1.2 mm boydadır, yüzey düzensiz ve/veya kırışıktır.
Gözlem bildirKaraburun / İzmir - Temmuz 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Euphorbia chamaesyce | Şebrem
Karaburun / İzmir
Serdar Ölez © Temmuz 2020

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1600 m yükseklikler arasında; taşlık yamaçlar, moloz yığınları, çakıllı düzlükler, tuzlu ve kumluk topraklar, su kenarları ve tahrip edilmiş yerlerde doğal gelişim gösterebilirler. 

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Euphorbia chamaesyce L.
Sinonimler (Tam liste)

- Anisophyllum chamaesyce (L.) Haw.
- Chamaesyce vulgaris Prokh.
- Ditritea rotundifolia Raf.
- Euphorbia canescens L.
- Tithymalus nummularius Lam.
İngilizce

Small purge

Etimoloji ve kısaltmalar

Euphorbia: Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS 12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırılmıştır. Chamaesyce Dancada `toprak, topraktan` anlamına gelen chamae kelimesi ile Latincede `incir, incir ağacı` anlamına gelen συκον (sykon) kelimesinin birleşiminden türetildiği sanılmamktadır.

Bazı diğer Euphorbia türleri

E.acanthothamnos, E.agraria, E.aleppica, E.altissima, E.amygdaloides, E.anacampseros, E.apios, E.arguta, E.arvalis, E.aulacosperma, E.austroanatolica, E.barrelieri, E.belgradica, E.cassia, E.chaborasia, E.chamaesyce, E.characias, E.cheiradenia, E.coniosperma, E.craspedia, E.cyparissias, E.davisii, E.dendroides, E.denticulata, E.dimorphocaulon, E.djimilensis, E.epithymoides, E.eriophora, E.erubescens, E.erythrodon, E.esula, E.exigua, E.falcata, E.fistulosa, E.forsskalii, E.gaillardotii, E.glareosa, E.grisophylla, E.haussknechtii, E.helioscopia, E.herniariifolia, E.heteradena, E.heterophylla, E.hierosolymitana, E.hirsuta, E.humifusa, E.iberica, E.illirica, E.isaurica, E.kotschyana, E.lagascae, E.lathyris, E.ledebourii, E.lucida, E.macrocarpa, E.macroceras, E.macroclada, E.maculata, E.marschalliana, E.microsphaera, E.myrsinites, E.nutans, E.oblongata, E.oblongifolia, E.orientalis, E.oxyodonta, E.palustris, E.pannonica, E.paralias, E.peplis, E.peplus, E.pestalozzae, E.petiolata, E.petrophila, E.phymatosperma, E.physocaulos, E.pisidica, E.platyphyllos, E.prostrata, E.rhabdotosperma, E.rhytidosperma, E.rigida, E.salicifolia, E.sanasunitensis, E.schottiana, E.segetalis, E.seguieriana, E.serpens, E.sintenisii, E.smirnovii, E.squamosa, E.stricta, E.szovitsii, E.taurinensis, E.terracina, E.thompsonii, E.valerianifolia, E.wittmannii,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Euphorbia chamaesyce hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm