Binlerin annesi

Kalanchoe daigremontiana

(Aşkın gözyaşları, Timsah bitkisi, Milyonların annesi)

Kalanchoe daigramontiana Madagaskar Adasına özgü bir sukulenttir; bazı bölgelerde doğallaşmış olmakla birlikte dünyanın kalanında genellikle saksı ve peyzaj bitkisi olarak yetiştirilir. Evrimsel süreç içerisinde Kalanchoe daigramontiana eşeyli üreme yeteneğini büyük ölçüde kaybetmiş, üreyimli tohumların oluşturulmasında kullanılan genleri değişime uğramış ve genellikle cansız tohumlar üretmeye başlamıştır. Bununla birlikte, yaprak dokusunu düzenleyen genler de değişmiş, yaprak kenarlarında bulunan çıkıntılardan kendisinin küçük klonlarını oluşturmaya başlamıştır. Bu küçük klonal bitkiler ana bitkinin tüm özelliklerine sahiptir, büyüdükçe su ve besin depolarlar, hatta ana bitkiye bağlıyken kök geliştirmeye başlarlar. Klonların altı yaprağı ve iyi gelişmiş kökleri olduğunda, annelerinden ayrılırlar, toprağa düşer ve kendi başlarına büyümeye başlarlar.
Yeni gözlem bildirKaraburun / İzmir - Eylül 2016 Serdar Ölez


Morfoloji

150 cm kadarboylabilen, çok yıllık bir sukulent türüdür. Gövde çoğunlukla basit ve silindiriktir. Yapraklar karşılıklı düzenli dizili, basit, 5-25 × 3-12 cm boyutlarda ve dır, en büyük yaprak nereyse dır; yaprak sapı düz, yuvarlak ve 1-5 cm uzunluktadır; yüzey dumanlı koyu yeşil renktedir ve eksenden uzaklaştıkça eflatun lekelidir; kenarlar testere dişlidir; dur; yaprak kenarındaki dişlerde vejetatif soğancıklar gelişir. Çiçeklenme kış aylarında gerçekleşir; 1.5-3 dm çapta kurullar oluşturur; çiçek kurulu sapı 15 cm, çiçek sapı 5-15 mm uzunluktadır; çanak yeşil veya eflatunumsu renkte, 6-10 mm boydadır, şişik değildir; çanak tüpü 3-4 mm uzunluktadır; çanak loblar üçgen biçimli, ve 3-7 mm uzunluktadır; pembe veya lavanta rengi, 20-30 mm uzunluktadır, loblar , 6-12 mm`dir ve uçları dır.

Gözlemler

Görseller

Kalanchoe daigremontiana | Binlerin annesi
Karaburun / İzmir
Serdar Ölez © Eylül 2016

Ekoloji/Habitat

Sukulent özellikleri nedeniyle K. daigremontiana kuru alanlara iyi adapte olmuştur. Bu nedenle, çöller, kuru ormanlar, otlaklar, kaktüs çalılıkları, dikenli çalılıklar, dikenli ormanlar, tahrip edilmiş ormanlar ve yol kenarları gibi az nemli ortamlarda gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

TEHLİKEDE
ENDANGERED

Eldeki en iyi kanıtlar taksonun neslinin doğada tükenme riskinin çok yüksek olduğunu gösteriyor.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Kalanchoe daigremontiana Raym.-Hamet & H. Perrier
Sinonimler (Tam liste)

- Bryophyllum daigremontianum (Raym.-Hamet & H. Perrier) A. Berger
İngilizce

Devil's Backbone, Mother of millions

Etimoloji ve kısaltmalar

Bilimsel adlandırmada bitkiyi yayınlayan bilim insanlarının isim kısaltmaları arasında yer alan & işareti, bu bilim insanlarının bitki hakkındaki makaleyi birlikte yayınladılarını belirtir.

Kaynaklar

 1. Garcês, H. M., Champagne, C. E., Townsley, B. T., Park, S., Malhó, R., Pedroso, M. C., Harada, J. J., & Sinha, N. R. (2007). Evolution of asexual reproduction in leaves of the genus Kalanchoë. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 104(39), 15578–15583. https://doi.org/10.1073/pnas.0704105104
 2. Mosquin, D. (2017, December 13). Kalanchoe daigremontiana. Botany Photo of the Day. https://botanyphoto.botanicalgarden.ubc.ca/2017/12/kalanchoe-daigremontiana/
 3. ryophyllum daigremontianum in flora of North America @ efloras.org. (n.d.). eFloras.org Home. https://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=242426709
 4. Listelenen kaynaklar Kalanchoe daigremontiana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm