Ana kekik

Thymus leucostomus


Çiçekli dalları 5-15 cm boylanabilen, çok yıllık, odunsu bir türdür. Gövdeler basittir, çiçeklenme döneminde bazen dallanabilir. Sap yaprakları 5.5-8 x 1-1.7 mm boyutlarda, formda ve dur; dip kısmı (bazen ortaya kadar) kirpiklidir; her iki yüzeyinde de seyrek veya çok sayıda yağ bezeleri bulunur; bezeler genellikle kırmızı renktedir; yaprak orta damarı soluktur ve yanal damarlar belirgin değildir. Sap yapraklarının yanı sıra yumurtamsı dip yaprakları da mevcut olabilir, bunlar küçük ve etlidir. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu 2-5 cm uzunluktadır ve genellikle 1-3 halka dizilimli çiçek kurulundan oluşur; yapraksıdır; 1.5-3 mm uzunlukta, genellikle çiçek sapından uzuncadır; çanak 4-4.5 mm urunlukta, tüp genellikle dudaklardan biraz daha kısadır, boyun kısmı beyaz dür; 5-7 mm çapta ve beyaz renktedir.

Türkiye'de 3 varyetesi mevcuttur:
 • T.leucostomus var. leucostomus
  Gövdeler genellikle geriye bükük ve birbirine karışık kaba lerle kaplıdır; yapraklar altta en azından orta damar boyunca ± dür; üst çanak dişleri 1-1.4 mm uaunlukta ve kirpiklidir.
 • T.leucostomus var. argillaceus
  Gövdeler kısaca bükük-dür; yapraklar 1-1.6 mm genişlikte, yağ bezeleri kırmızı ve yüzeyi dür; üst çanak dişler 0.6-0.9 mm uzunlukta ve genellikle kirpiksizdir; çiçek kurulu aralıklarla 2-20 cm uzunlukta olabilir.
 • T.leucostomus var. gypsaceus
  Gövdeler kısaca bükük-dür; yapraklar 0.5-0.9 mm genişlikte, yağ bezeleri soluk sarı ve yüzeyi dür; üst çanak dişler 0.6-0.9 mm uzunlukta ve genellikle kirpiksizdir; çiçek kurulu 5-10 mm çaptadır.
Gözlem bildirSarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Thymus leucostomus | Ana kekik
Sarıoba / Polatlı / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020

Ekoloji/Habitat

670-1600 m yükseklikler arasında yetişir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Thymus leucostomus Hausskn. & Velen.
Sinonimler (Tam liste)

- Thymus leucostomus var. argillaceus Jalas
- Thymus leucostomus var. gypsaceus Jalas

Etimoloji ve kısaltmalar

Thymus ΄siğil, cilt yüzeyinde bir büyüme (tümör)΄ anlamına gelebilecek θύμος (thúmos) kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen siğilin kekik tomurcuğuna hayali bir benzerliğinden dolayı böyle adlandırılmıştır.

Bazı diğer Thymus türleri

T.argaeus, T.artvinicus, T.atticus, T.aznavourii, T.bornmuelleri, T.brachychilus, T.canoviridis, T.cappadocicus, T.cariensis, T.cherlerioides, T.cilicicus, T.comptus, T.convolutus, T.eigii, T.eriocalyx, T.fallax, T.fedtschenkoi, T.haussknechtii, T.kotschyanus, T.leucostomus, T.leucotrichus, T.longicaulis, T.migricus, T.nummularius, T.pallasicus, T.pectinatus, T.praecox, T.pubescens, T.pulvinatus, T.revolutus, T.roegneri, T.sibthorpii, T.sipyleus, T.spathulifolius, T.striatus, T.subcollinus, T.syriacus, T.transcaucasicus, T.trautvetteri, T.zygioides,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Thymus leucostomus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm