Kırım güzeli

Cruciata taurica


10-45 cm boylanabilen, çok yıllık, alt tarafı odunsu, üst kısmı otsu bir türdür. Gövdeler sıklıkla tabanda yere yayılıdır ve dallar yukarı doğru yükselir; kesiti dört köşelidir ve köşeler kıkırdağımsıdır; yüzeyi veya geriye doğru kıvrık tüylerle dır; boğum araları genellikle 14'ten daha azdır ve en geniş olan en üst boğum arası 3-4.5 cm'dir. ler ~40 cm'ye kadar uzun olabilir ve genellikle çiçekli dallardan daha incedir. Yapraklar 10-25 x 4-15 mm boyutlarda ve formdadır; dur; yüzeyler ve kenarlar veya olabilir; dokusu biraz köselemsidir; 1-3 damarlıdır. Çiçeklenme Mart-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu 5-9 çiçekli formdadır; kurul si şeklindedir, parşömenimsidir, sıklıkla sarımsı veya eflatuna çalar renktedir, olgunlaştıkça büyür, çiçeklenme sonrasında 30 x 15 mm boyutlara ulaşır; çiçek kurulu sapı ve çiçek sapı yoğun , basık tüylü veya bazen olabilir, meyve zamanı 3-4 mm uzunluğa ulaşır ve geriye bükülür; 15 x 12 mm boyutlarda, , yüzeyi -, veya tüysüzdür; altın sarı veya sarımsı-yeşil renkte ve 3-6 mm çaptadır, loblar yumurtamsı-eliptik, dur. genellikle tek, küremsi ve 3-4 mm çaptadır.
Gözlem bildirKoca Gölü / Gerede / Bolu - Mayıs 2019 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Cruciata taurica | Kırım güzeli
Koca Gölü / Gerede / Bolu
Serdar Ölez © Mayıs 2019

Ekoloji/Habitat

300-3300 m yükseklikler arasında; kuru kayalıklar, moloz yığınları, bozkırlar ve çalılıklarda doğal gelişim gösterebilir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Bazı diğer Cruciata türleri

C.articulata, C.laevipes, C.mixta, C.pedemontana, C.taurica,

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Cruciata taurica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm