Götlezgötü

Barbarea plantaginea


25-60 cm boylanabilen, iki yıllık, gürbüz, otsu bir türdür. Gövdeler tüysüzdür ve sıklıkla üst kısımlardan dallanmıştır. Alt yapraklar geniş, yassı ve kanatlı bir yaprak sapının ucunda geniş ve yumurtamsı-daire şekilli terminal yaprakçıktan oluşur; sap kanatları bazen 1 çift küçük yanal yaprakçık oluşturur. Üst gövde yaprakları sapı kavrar şekildedir ve kenarları küt dişlidir. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında gerçekleşir; sarı renkte ve 5-7 mm uzunluktadır. Baklamsı meyve yayılı, silindirik, küçük çıkıntılıdır ve yay gibi büküktür, 24-35 x 1.5-2 mm boyutlardadır.
Gözlem bildirBademlik / İmrahor / Ankara - Mayıs 2020 Mustafa Gökmen


Gözlemler

Görseller

Barbarea plantaginea | Götlezgötü
Bademlik / İmrahor / Ankara
Mustafa Gökmen © Mayıs 2020

Ekoloji/Habitat

1000-2100 m yükseklikler arasında; su kenarları ve nemli meralarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Barbarea plantaginea DC.
Sinonimler (Tam liste)

- Barbarea barbareae (L.) Sprague
- Barbarea vulgaris var. plantaginea (DC.) Regel
- Erysimum orientale Mill.
- Sisymbrium barbareae L.
İngilizce

Yellow rocket

Etimoloji ve kısaltmalar

Barbarea adı yıldırım ve patlamaları önlemek için topçuların, madencilerin ve itfaiyecilerin koruyucusu olan Santa Barbara´ya ithafen adanmıştır. Santa Barbara 3. yüzyılda Kocaeli´nde yaşamış ve inancı yüzünden, Hristiyan olmayan babası tarafından kafası kesilerek öldürülmüştür. Botanikte bir bitki türü ilk kez 1564´te Rembert Dodoens tarafından Herba Sanctae Barbarae olarak adlandırılmış, bu bitkinin cins adı daha sonra 1578´de Henry Lyte tarafından Barbarea´ya çevrilmiştir; bu şekilde adlandırılmasının nedeni cinse ait bazı türlerin patlamalar sonucu oluşan yaraları tedavi etmek için kullanılıyor olması olabilir.

Bazı diğer Barbarea türleri

B.anfractuosa, B.auriculata, B.brachycarpa, B.duralii, B.integrifolia, B.intermedia, B.lutea, B.plantaginea, B.platycarpa, B.sicula, B.trichopoda, B.verna,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Doğan, H., & Doğan, E. F. (n.d.). İkili Adlandırma Sisteminde Tarihî ve Mitolojik Karakter Kullanımı: Kocaeli Florası Örneği. PDF
 3. Listelenen kaynaklar Barbarea plantaginea hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm