Divar marulu

Lactuca muralis


20-100 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler kıvrımsız-dik gelişir ve dür. Yapraklar zarsı, , dış kısımları dalgalı, kenarları küçük dişli veya lobludur; dip ve alt gövde kısmındaki yapraklar iki derin parçalı, 7.5-15 x 3-8 cm boyutlardadır ve 2-6 yanal lobları vardır, dip kısmı dır ve sap kenarlarında yapraksı uzantılar vardır; alt gövde kısmındaki yapraklar küçük lıdır; orta gövde kısmındaki yapraklar daha küçüktür ve lar biraz daha geniştir; üst yapraklar indirgenmiş durumdadır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu genellikle çok sayıda çiçekli, seyrek salkımlı ve dür; 7-13 mm yüksekliktedir;, 7-9 adettir ve 2 ( -3 ) sıralıdır, dışta kalanlar daha kısadır; çiçekler sarı renkte ve 1.2-1.3 cm çaptadır, ağız kısmı yoğun dür. Sert kabuklu meyveler 3.5-5 mm uzunlukta, hemen hemen eliptik, belirgin damarlı ve siyahımsı kahverengi renktedir; beyaz, içte kalanlar 5-6 mm, dışta kalanlar 0.1-0.2 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirTatlıca Şelaleleri / Sinop - Ekim 2020 © Mustafa Gökmen


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

250-1600 m yükseklikler arasında; geniş yapraklı, karışık veya kozalaklı ağaçların oluşturduğu ormanlarda, ayrıca uçurumlar ve gölgeli kaya çıkıntılarında ve genellikle kalkerli topraklarda gözlenebilirler. 

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Lactuca cins adı Latincede `sütlü ya da süt dolu` anlamına gelen latteus kelimesinden türetilmiştir; bitki gövdesinde bulunan sütlü maddeye atıfta bulunmaktadır. Lactuca kelimesi Latincede ayrıca 'marul' anlamına gelir. Muralis {Latince}: duvar, duvar ile ilgili -özellikle şehir duvarları.

Bazı diğer Lactuca türleri

L.acanthifolia, L.aculeata, L.adenophora, L.aurea, L.boissieri, L.bourgaei, L.fenzlii, L.georgica, L.glareosa, L.hispida, L.intricata, L.kemaliya, L.kochiana, L.marschallii, L.microcephala, L.mulgedioides, L.orientalis, L.oyukludaghensis, L.quercina, L.racemosa, L.rechingeriana, L.saligna, L.sativa, L.scarioloides, L.serriola, L.tatarica, L.tuberosa, L.undulata, L.variabilis, L.viminea

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Wall lettuce, lactuca muralis - Flowers - NatureGate. (n.d.). LuontoPortti. https://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/wall-lettuce
 3. Listelenen kaynaklar Lactuca muralis hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm