Çiçekli dişbudak

Fraxinus ornus


20 m kadar boylanabilen ve 1 m kadar gövde çapı oluşturabilen odunsu bir türdür. Geniş ve yuvarlak taç oluşturur. Gövde kabuğu ağacın ömrü boyunca düzgün, pürüzsüz ve çatlaksızdır. Genç sürgünler gri veya yeşilimsi-gri renkte ve dür. Tomurcuk kahverengi veya kahverengimsi-gri renkte ve az-çok dır. Yapraklar tek tüysü bileşik formdadır ve 2-4 çift yaprakçıklıdır. Yaprakçıklar saplı, , genellikle 6-10 x 2.5-6 cm boyutlardadır; uç kısım birdenbire daralan uzun veya kısaca dir; her iki yüzey veya orta damar ve altta ana damarlar boyunca kahverengimsi-dır; kenarlar düzgün küt testere dişlidir. Çiçeklenme Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşir; çiçekler geniş kurullardadır; kurullar terminal ve sıklıkla sürgünlerin yaprak koltuklarından çıkar; çiçekler hoş kokuludur; lobları şeritsi, genellikle 6 mm ve boyuna eşit veya biraz daha uzundur. Samara meyve şeritsi-ters mızraksı formda ve 2-2.5 x 0.3-0.4 cm boyutlardadır; silindirik ve kalıcı çanak yaprakla birliktedir.
Türkiye'de iki alttürü gözlenmektedir; bu türe ait alttürlerin tanı anahtarı (Yaltırık, 1978d) aşağıda verilmiştir:
1.Yaprakçıklar orta damar boyunca kahverengimsi-tüylü, kısa saplı (yaprakçık sapı 2-6 mm), aniden ve kısa keskin uçlu ...Fraxinus ornus subsp. ornus
1.Yaprakçıkların her iki yüzü de tüysüz, uzun saplı (yaprakçık sapı 6-16 mm), uzun keskin uçlu ...Fraxinus ornus subsp. cilicica
Gözlem bildirLütfiye / İnegöl / Bursa - Ekim 2020 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Fraxinus ornus | Çiçekli dişbudak
Lütfiye / İnegöl / Bursa
Serdar Ölez © Ekim 2020

Ekoloji/Habitat

Çiçekli dişbudağın Türkiye'de doğal olarak yetiştiği yerder altüre göre küçük farklılıklar gösterir. F. ornus subsp. ornus Istranca Bölümü, Çatalca-Kocaeli Bölümü, Ergene Bölümü, Güney Marmara Bölümü, Asıl Ege Bölümü, İç Batı Anadolu Bölümü ve Adana Bölümünde; 100-900 m yükseklikler arasında; çoğunlukla meşe yoğun yaprak döken çalılıklar veya ormanlarda yetişir. F. ornus subsp. cilicica ise daha dar bir yayılışla Asıl Ege Bölümü, İç Batı Anadolu Bölümü, Antalya Bölümü, ve Adana Bölümünde; ( 600- ) 900-1450 ( -2300 ) m yükseklikler arasında; meşe ve kayacıkla beraber yaprak döken çalılıklar veya ormanlarda; çoğunlukla taşlık kireçtaşı yamaçlarda yetişir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Kısa kısa...

 • Odunu, sert ve esnek olup, dokusu yağlıdır. Çeşitli el aletleri saplarının ve spor malzemelerinin yapımında kullanılır.
 • Kabuğun çizilmesiyle 'manna' adı verilen şekerli bir özüt elde edillir; manna ismini özütün içerdiği şeker mannozu ve şeker alkolünden almaktadır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Fraxinus ornus L.
Sinonimler (Tam liste)

- Fraxinus cappadocica Juss. ex Bosc
- Fraxinus halepensis Steud.
- Fraxinus paniculata Mill.
- Ornanthes mannifera Raf.
- Ornus nana Lavallée
İngilizce

Flowering Ash

Bazı diğer Fraxinus türleri

Kaynaklar

 1. Akkemik, Ü. (Ed). 2018. Türkiye’nin Doğal-Egzotik Ağaç ve Çalıları. Orman Genel Müdürlüğü Yayınları, Ankara. 684s.
 2. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 3. Fraxinus ornus. (2020, September 28). Kocaeli Bitkileri. https://kocaelibitkileri.com/fraxinus-ornus/
 4. Fraxinus ornus. (2020, December 1). Wikipedia, the free encyclopedia. Retrieved December 27, 2020, from https://en.wikipedia.org/wiki/Fraxinus_ornus
 5. Kazaz, S. (n.d.). ZBB106 Tasarım bi̇tki̇leri̇ yeti̇şti̇ri̇ci̇li̇ği dersi̇ notları. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü .
 6. Listelenen kaynaklar Fraxinus ornus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm