Hint gülü

Hibiscus mutabilis

(Yol hatmisi, Ağaç gülü, Yanardöner, Pamuk gülü)

2-6 m boylanabilen, çalı veya küçük ağaç formlu bir türdür. Gövde odunsudur. Sürgünler ve yoğun dır, ayrıca çok sayıda tüyleri bulunur. Yapraklar basittir ve almaşık dizilidir; kağıtsıdır; 3-7 loblu formda ve yaklaşık 10-22 x 9-23 cm boyutlardadır; kenarlar düzensiz olarak küt dişli veya kaba dişlidir; lob dur; tabanı dir; 7-11 damarlıdır; yüzeyler veya üst taraf seyrek ince ve kısa tüylerle kaplı ve alt taraf yoğun dır; yaprak sapı 5-15 cm uzunlukta ve dür; şeritsi mızraksı, 5-9 mm uzunlukta ve dür. Çiçek kurulları genellikle yaprak koltuklarında, tekil veya terminal ve formdadır. Çiçekler dir; yaklaşık 5-10 cm çaptadır ve 1-2 cm narin saplıdır; dışçanak 8-12 adet şeritsi-mızraksı parçalıdır; çanak çan şeklinde ve 5 lobludur; çanak loblar genişçe mızraksıdır ve tabandan ortaya kadar birbirlerine bitişiktir, dur, tabana yakın alanlar dür, dış kısımlar , iç kısımlar uzun , kenarlar dür, yüzeyler her zaman damarlıdır, kalıcıdır; gösterişli ve geniş, sarı, beyaz veya pembemsi renktedir ve çan şeklindedir; yuvarlağımsı, kısaca , yaklaşık 6-8 cm uzunlukta ve 5 veya beşin katları kadardır; ercik kolonu genellikle dan daha kısa veya çok az uzundur; ın uç kısmı kesik veya 5-dişlidir; dır; , 5 bölmeli ve yaklaşık 6 mm uzunluktadır. Kapsül meyve küremsi-silindirik ve yaklaşık 2.5 cm'dir, uç kısım biraz dir, yarıklar şeklinde bölmelidir, ve yoğun dır, ayrıca uzun ve basit tüyleri bulunur; tohumlar kahverengimsi, böbrek şeklinde veya küremsi ve 2 mm boyutlardadır, yüzeyleri basit uzun tüylerle kaplıdır.
Gözlem bildirBostanlı / İzmir - Kasım 2019 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Hibiscus mutabilis | Hint gülü
Bostanlı / İzmir
Serdar Ölez © Kasım 2019

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Hibiscus mutabilis L.
Sinonimler (Tam liste)

- Abelmoschus mutabilis (L.) Wall. ex Hassk.
- Hibiscus immutabilis Dehnh. ex Walp.
- Hibiscus javanicus Weinm.
- Hibiscus sinensis Mill.
- Ketmia mutabilis (L.) Moench
İngilizce

Dixie Rosemallow

Etimoloji ve kısaltmalar

Hibiscus Latincede önceleri hibiscum, daha sonra hibiscus olarak adlandırılan 'ebegümeci bitki' tanımına uymaktadır; Yunancada hibiskos tanımına uymaktadır; kelime kökeninin Galceden geliyor olması muhtemeldir.

Bazı diğer Hibiscus türleri

H.trionum,

Kaynaklar

 1. Ganeshaiah, K. N., UAS, Bangalore, India. Kailash, B. R., ATREE, Bangalore, India. Royal Norwegian Embassy grants. Indian Bioresource Information Network, Department of Biotechnology, New Delhi, India.
 2. Flora of Karnataka, Sharma B. D, 1984, Biodiversity Documentation for Kerala Part 6: Flowering Plants, N. Sasidharan, 2004, Flora of Kolhapur District, Yadav S. R & Sardesai M. M, 2002, Flora of Maharastra State Dicotyledones, Vol I, Lakshminarasimhan P.
 3. Hibiscus mutabilis L. (26 Ocak 2021). India Biodiversity Portal. https://indiabiodiversity.org/species/show/264267
 4. Listelenen kaynaklar Hibiscus mutabilis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm