Bozkır lalesi

Fritillaria fleischeriana


6-15 cm boylanabilen soğanlı bir türdür. Çiçek soğanı yaklaşık 1.5 cm çaptadır. Gövde pürüzsüzdür. Yaprak sayısı 5-8 arasındadır; yapraklar 1.5-3.5 x 0.3-0.5 cm boyutlarda ve şeritsi formdadır; yüzeyleri dumanlıdır ve üst kısım kanallıdır; uçları keskin sivri değildir; en alttakiler hemen hemen karşılıklı dizili, diğerleri ise almaşık dizilidir. Çiçeklenme Şubat-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; 1-3 çiçeklidir; çiçek örtüsü hemen hemen çan şeklinde ve koyu eflatunumsu-kahverengi renktedir, üzeri yeşilimsi şeritlidir; dış yaprak dilimleri 1.3-1.9 x 0.5 cm boyutlarda, yumurtamsı-mızraksı formda ve dur; içte kalanlar 1.4-2.2 x 0.7 cm boyutlarda ve dur; nektarlar 3 mm uzunlukta, şeritsi formdadır ve çiçek örtüsünün tabanındadır; 8-11 mm uzunlukta ve narindir, yüzeyleri dır; 8-9 mm uzunlukta ve narindir, yüzey seyrek veya pürüzsüzdür.
Gözlem bildirYaşamkent / Çankaya / Ankara - Nisan 2021 Figen Balamur Uğur


Gözlemler

Görseller

Fritillaria fleischeriana | Bozkır lalesi
Çayyolu / Ankara
Kuzey Işık © Nisan 2022
Fritillaria fleischeriana | Bozkır lalesi
Yaşamkent / Çankaya / Ankara
Figen Balamur Uğur © Nisan 2021

Ekoloji/Habitat

1000 m´ye kadar yüksekliklerde; kil tepeler, taşlık bozkırlar ve çalılıklarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Fritillaria fleischeriana Steud. & Hochst. ex Schult. & Schult.f.
Sinonimler (Tam liste)

- Fritillaria fleischeri Steud. & Hochst. ex Kunth
- Fritillaria sibthorpiana var. fleischeri Nyman
- Theresia fleischeriana (Steud. & Hochst. ex Schult. & Schult.f.) Klat

Etimoloji ve kısaltmalar

Fritillaria Latincede `zar kupası` anlamına gelen fritillus kelimesinden türetilmiştir; tartışmalı bir söylem olmasına karşın çiçekler üzerindeki damalı desenlere de işaret ettiği ifade edilmektedir. Fleischeriana tür adı bir Alman bryologist (yosunlar, ciğerotları ve boynuz otları ile ilgilenen bilim dalı) olan Fleischer, Richard Paul Max (1861-1930) ithafen adlandırılmıştır. Bir botanikçi olarak, Java adası yosunları ile yaptığı çalışmalarla hatırlanmaktadır. Kanarya Adaları, Fransa, Almanya, İtalya, Makedonya, Hollanda, İspanya, Endonezya, Malezya, Rusya, Tunus ve Türkiye'de çalışmalar yapmıştır. Fleischer ayrıca güzel sanatlar fahri profesörüdür. Bilimsel adlandırma kullanılan ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu ΄ex΄ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir.

Bazı diğer Fritillaria türleri

F.acmopetala, F.alburyana, F.alfredae, F.assyriaca, F.aurea, F.bithynica, F.byfieldii, F.carica, F.caucasica, F.crassifolia, F.elwesii, F.fleischeriana, F.forbesii, F.frankiorum, F.hermonis, F.imperialis, F.kittaniae, F.latakiensis, F.latifolia, F.michailovskyi, F.milasense, F.minima, F.minuta, F.mughlae, F.persica, F.pinardii, F.pontica, F.serpenticola, F.sibthorpiana, F.straussii, F.stribrnyi, F.uva-vulpis, F.viridiflora, F.whittallii,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Fleischer, Richard Paul Max. JSTOR. https://plants.jstor.org/stable/10.5555/al.ap.person.bm000045565 (erişim tarihi Nisan 2021)
 3. Listelenen kaynaklar Fritillaria fleischeriana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm