Yastıkçık

Convolvulus assyricus


Convolvulus compactus´la büyük benzerlikler göstermektedir. Ancak yüzeylerdeki tüyler basık değil yayılıdır. Yapraklar ise daha uzun, şeritsi veya şeritsi-ispatulamsı formda ve 10-20 x 2-4 mm boyutlardadır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında gerçekleşir; çiçekler gül rengi ile pembe arası bir renktedir, çanak yapraklar daha küçük ve 1 mm uzunlukta tüylüdür.
Gözlem bildir



Yaşamkent / Çankaya / Ankara - Mayıs 2021 Figen Balamur Uğur


Gözlemler

Görseller

Convolvulus assyricus | Yastıkçık
Yaşamkent / Çankaya / Ankara
Figen Balamur Uğur © Mayıs 2021

Ekoloji/Habitat

750-2060 m yükseklikler arasında; aşınmış/akmış taşlık yamaçlar ve bozkırlarda, nadiren tarlalarda, kireçtaşı ve kumluk alanlarda gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Convolvulus cins adı Latincede `sicim yapmak` anlamına gelen convolvere kelimesinden türetilmiştir; muhtemelen cinsin bazı türlerinin diğer bitki ve nesnelere dolanarak büyümesini işaret etmektedir.

Bazı diğer Convolvulus türleri

C.×, C.althaeoides, C.arvensis, C.assyricus, C.betonicifolius, C.calvertii, C.cantabrica, C.carduchorum, C.cassius, C.cataonicus, C.chondrilloides, C.coelesyriacus, C.compactus, C.dorycnium, C.elegantissimus, C.galaticus, C.germaniciae, C.holosericeus, C.lanatus, C.libanoticus, C.lineatus, C.oleifolius, C.pentapetaloides, C.persicus, C.phrygius, C.pilosellifolius, C.pseudoscammonia, C.reticulatus, C.scammonia, C.siculus, C.stachydifolius, C.tricolor,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
 2. Akyurt, C. & Sümbül, H. (2014). Taxonomic revision of the genus Convolvulus L. (Convolvulaceae) in Turkey
 3. Listelenen kaynaklar Convolvulus assyricus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm