Deli keten

Linum bienne


15-50 cm boylanabilen, tek, iki veya çok (nispeten kısa ömürlü) yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler yüzükoyun, dar açılı veya dik gelişebilir, sıklıkla tabandan dallanmıştır. Yapraklar şeritsi formda ve 5-15 x 1-1.5 mm boyutlardadır, uç kısımları dir, tek damarlı ve ince dokuludur. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında gerçekleşir; genişçe eliptik-yumurtamsı formda ve 5-6 mm uzunluktadır, parlaktır, kısaca dur ve belirgin bir damar uç kısma doğru uzanır, yanal damarlar daha zayıf görünümdedir; mavi renkte ve yaklaşık ~ 1 cm boydadır; uca doğru kalınlaşan ipliksi yapıdadır. Kapsül meyve 5-6 cm boydadır ve kendi kendine açılır.
Gözlem bildirKestel / Bursa - Mayıs 2021 Şule Ölez


Gözlemler

Görseller

Linum bienne | Deli keten
Kestel / Bursa
Şule Ölez © Mayıs 2021

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1900 m yükseklikler arasında; çayırlıklar, kumluklar, hendekler, taşlık yamaçlar ve dere boylarında gözlenebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Linum bienne Mill.
Sinonimler (Tam liste)

- Linum bienne
- Linum angustifolium
İngilizce

Pale Flax

Etimoloji ve kısaltmalar

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir. Bienne Latince `iki yıllık´ anlamına gelen biennis sözcüğünden türetilmiştir. Biennis  bi- (iki) +‎ annus (yıl) +‎ -is (birleşik sıfatlarda kullanılan sonek) köklerinden oluşmuştur.

Bazı diğer Linum türleri

L.annotinum, L.arboreum, L.aretioides, L.aroanium, L.austriacum, L.bienne, L.boissieri, L.cariense, L.catharticum, L.ciliatum, L.corymbulosum, L.densiflorum, L.empetrifolium, L.ertugrulii, L.flavum, L.hirsutum, L.hypericifolium, L.kaynakiae, L.maritimum, L.meletonis, L.mucronatum, L.nervosum, L.nodiflorum, L.obtusatum, L.olympicum, L.pamphylicum, L.persicum, L.peyronii, L.pubescens, L.punctatum, L.seljukorum, L.strictum, L.tauricum, L.tenuifolium, L.tmoleum, L.triflorum, L.trigynum, L.unguiculatum, L.usitatissimum, L.vanense, L.virgultorum, L.vuralianum,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
 2. Listelenen kaynaklar Linum bienne hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm