Altınotu

Helichrysum sp.


Alt kısımları odunsu ve üst kısımları otsu, çok yıllık bir bitki cinsidir; tüylü, tüylü veya tüylü olabilir. Yapraklar basit, tam kenarlı ve almaşık dizilidir; şeritsi, ters mızraksı veya ıspatula biçimli olabilir. Çiçeklenme dönemi türüne göre değişkenlik gösterir. terminal kurullarda oluşur, 3-12 mm uzunluktadır, küremsi, piramidal veya silindirik olabilir; çok sıralı, düzensiz veya düzenli katmerli, beyaz, saman sarısı, sarı, portakal rengi veya kırmızı olabilir, ince ve kuru zarlılardır ve dökülmezler; çiçek tablası yassı ve tüysüzdür; çiçekler sarı, hepsi veya dış kısımlardakiler dişidir; taç yapraklar az çok borumsu, 5 parçalı ve üst kısımları dür. Sert kabuklu meyveler silindirik formda ve dür; tüyleri sarımsı, geniş bölmelidir, yüzey veya kısa kıllı olabilir.
Yeni gözlem bildirGündoğdu / Marmara / Balıkesir - Mayıs 2021 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Helichrysum sp. | Altınotu
Gündoğdu / Marmara / Balıkesir
Serdar Ölez © Mayıs 2021

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Etimoloji ve kısaltmalar

Helichrysos cins adı Eski Yunancada  `sarmal´ anlamına gelen helik- öneki ile `altın´ anlamına gelen chrysos kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Bazı diğer Helichrysum türleri

H.arenarium, H.armenium, H.artvinense, H.chasmolycicum, H.chionophilum, H.compactum, H.goulandriorum, H.graveolens, H.heywoodianum, H.italicum, H.kitianum, H.luteoalbum, H.noeanum, H.orientale, H.pallasii, H.pamphylicum, H.peshmenianum, H.plicatum, H.sanguineum, H.sivasicum, H.stoechas, H.unicapitatum, H.yuksekovaense, H.yurterianum,

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Helichrysum sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm