Karahindiba

Taraxacum sp.


Tabanda rozet dizilişli yaprakların arasından yükselen yapraksız gövdede terminal çiçekli (sıkapoz), çok yıllık otsu bir türdür. Gövde tüysüz veya örümcek ağsı tüylüdür. Yapraklar dipte, rozet dizilişli ve genellikle lobludur. Çiçek kurulları () tekil veya nadiren sap üzerinde birkaç çiçekli; dikdörtgenimsi veya çan şeklinde; çok sıralı, içte kalanlar dik ve yaklaşık olarak eşit boyda, dışta kalanlar yayılı veya geriye doğru kıvrımlıdır, sıklıkla hörgüçlü veya boynuzludur; çiçek tablası tüysüz; çiçekler sarı, nadiren beyaz renkte; dilsi çiçekler sıklıkla boyuna renk geçişlidir. Sert kabuklu meyveler dikdörtgenimsi veya silindirik formdadır, yüzey 10 çıkıntılı, genellikle dikencikli ( veya ) ve çok renklidir, uç kısım daralmıştır ve narin beyaz gagalı, nadiren gagasızdır; çok sıralı ve dür, kalıcıdır.
Yeni gözlem bildirSivrihisar / Eskişehir - Nisan 2021 © Serdar Ölez


Gözlemler

Sınıflandırma

Etimoloji ve kısaltmalar

Taraxacum cins adının Arapça`da `acı bir bitki´ olan tarakhshagog (veya tarakshaqūn) kelimesinden türetildiği sanılmaktadır. sp. İngilizcede 'tür, türü' anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Bazı diğer Taraxacum türleri

T.aleppicum, T.anatolicum, T.androssovii, T.assemanii, T.aznavourii, T.bellidiforme, T.bessarabicum, T.bithynicum, T.brevirostre, T.buttleri, T.calocephalum, T.davisii, T.delphicum, T.erzincanense, T.farinosum, T.fedtschenkoi, T.gracilens, T.hellenicum, T.hyberniforme, T.hybernum, T.kalchiainum, T.kurdiciforme, T.laxum, T.leucochlorum, T.macrolepium, T.microcephaloides, T.minimum, T.mirabile, T.montanum, T.oliganthum, T.paludosum, T.persicum, T.phaleratum, T.poliochlorum, T.pseudobrachyglossum, T.pseudonigricans, T.pseudopulchrum, T.purpurei-petiolatum, T.rechingeri, T.revertens, T.salsitatis, T.scaturiginosum, T.scolopendrinum, T.sieheanum, T.sintenisii, T.sordidum, T.stevenii, T.syriacum, T.thracicum, T.turcicum, T.tuzgoluense, T.uzunoglui, T.waltheri, T.officinale

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Listelenen kaynaklar Taraxacum sp. hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

Basit Görünüm