Amber Ağacı

Acacia farnesiana


5 m boylanabilen, kışın yaprak döken, yuvarlak taçlı, çalı yada ağaççık formlu egzotik bir türdür. Gövde morumsu açık kahverengi, belirgin , gençken çatlaksız, sürgünleri dikenli; dallar sık, zigzag şeklinde, uzun ve ince dikenlidir. Yapraklar ardışık dizili, iki katlı bileşik, 4-10 ikincil bileşik yapraklı, ikincil bileşik yapraklar da 15-20 çift yaprakçıklı; yaprakçıklar 4-5 mm , tam kenarlı ve mavimsi yeşil renktedir. Çiçeklenme Haziran-Ağustos ayları arasında; çiçekler erdişi, küresel kurullarda, 1-2 cm çapta, yaprak koltuklarında, küresel, 1-2 cm çapında, sarı renkte; çiçek kurulu sapı 2-4 cm uzunluktadır. Meyve legümen, sırtta belirgin beyaz tek çizgili, 3-5 cm boyunda, mor renkli, 2-5 tohumludur.
Yeni gözlem bildirÇeşme / izmir - Haziran 2011 © Ahmet Demirtaş


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Anavatanı Batı Hindistan`dır; Avrupa`nın Akdeniz sahilleri ve Türkiye`de neredeyse doğal yayılışlı hale gelmiştir; drenajı iyi kumlu, kumlu balçık, hafif, her çeşit topraklar.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Acacia farnesiana (L.) Willd.
Sinonimler

- Vachellia farnesiana (L.) Wight & Arn.
- Mimosa pedunculata (Willd.) Poir.
- Acacia densiflora (Small) Cory
- Acacia indica (Poir.) Desv.
- Farnesiana odora Gasp.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Sweet Acacia

Etimoloji ve kısaltmalar

Acacia Eski Yunanca'da (1540) `dikenli Mısır ağacı` olarak tanımlanan akakia kelimesinden türetilmiştir. Farnesiana tür adı 16-17.yüzyıllarda Avrupa'nın nadir özel botanik bahçelerinden biri olan 'Farnese Gardens'i bir dönem yöneten Odoardo Farnese (1573-1626)'ye ithafen adlandırılmıştır. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Bazı diğer Acacia türleri

A.dealbata, A.karroo, A.longifolia, A.mearnsii, A.retinodes, A.saligna

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Acacia farnesiana hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO
  IPNI

 • Basit Görünüm