Korunga

Onobrychis viciifolia


30-70 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dar açılı yükselir. Yapraklar 7-10 çift yaprakçıklı tüysü birleşik formdadır; yaprakçıklar , altta basık , üstte tüysüzdür; kahverengi ve zarsıdır, bitişik veya serbest olabilir. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında gerçekleşir; çiçek kümesi sapı yaprak boyunun yaklaşık 2-3 katı uzunluktadır, meyvelenmeye doğru daha da uzar; çanak 5-7 mm uzunlukta ve yayılı dür, dişler tüp kısmının 2-3 katı uzunluktadır; pembe renkte ve daha koyu renkte damarlıdır; 10.5-12 mm boyuttadır; yaklaşık 2 mm uzunluktadır; 10-12 mm uzunluktadır. Meyve 5-8 mm boyutlarda ve dür, sorguç üzerinde çok kısa veya gelişmemiş dişler bulunur, tabla hemen hemen dişlidir.
Gözlem bildirGündoğdu / Marmara / Balıkesir - Mayıs 2021 Serdar Ölez


Gözlemler

Görseller

Onobrychis viciifolia | Korunga
Gündoğdu / Marmara / Balıkesir
Serdar Ölez © Mayıs 2021

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1700 m yükseklikler arasında; tarım alanlarında veya yakınlarında doğal gelişim gösterirler. 

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Onobrychis viciifolia Scop.
Sinonimler (Tam liste)

- Hedysarum echinatum Gilib.
- Hedysarum onobrychis L.
- Onobrychis sativa Lam.
- Onobrychis vulgaris Hill
İngilizce

Sainfoin

Etimoloji ve kısaltmalar

Onobrychis cins adı Antik Yunancada 'eşek' anlamına gelen ónos (ὄνος) ve 'açgözlülükle yemek' anlamına gelen brýkein'den (βρύκειν) sözcüklerinin birleşiminden türetilmiştir; bu bitki çinsinin memeli otçullarca yem bitkisi olarak beğeni ile tüketildiğine işaret eder.  Viciifolia başka bir cins adı olan Vicia kelimesi ile Latincede `yaprak` anlamına gelen folium kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; türün yapraklarının Vicea´ya benzerliğine işaret eder.

Bazı diğer Onobrychis türleri

O.aequidentata, O.alba, O.albiflora, O.altissima, O.araxina, O.argaea, O.argyrea, O.atropatana, O.beata, O.cappadocica, O.caput-galli, O.carduchorum, O.cigdemiae, O.cilicica, O.cornuta, O.crista-galli, O.densijuga, O.elata, O.fallax, O.galegifolia, O.germanicopolitana, O.gracilis, O.hajastana, O.halysensis, O.haussknechtii, O.huetiana, O.hypargyrea, O.kotschyana, O.lasiostachya, O.lasistanica, O.major, O.marashensis, O.megataphros, O.meschetica, O.montana, O.mutensis, O.nitida, O.occulta, O.ornata, O.oxyodonta, O.paucijuga, O.pisidica, O.podperae, O.ptolemaica, O.quadrijuga, O.radiata, O.shahpurensis, O.sivasica, O.stenostachya, O.subacaulis, O.sulphurea, O.tournefortii, O.transcaucasica, O.viciifolia,

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2021)
 2. Listelenen kaynaklar Onobrychis viciifolia hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm