Deli parmakotu | Potentilla meyeri

Deli parmakotu (Potentilla meyeri) Gülgiller (Rosaceae) ailesinden bir türdür. İran, Transkafkasya ve Türkiye΄ye özgüdür. Türkiye΄de Orta Kızılırmak, Yukarı Kızılırmak, Konya, Yukarı Murat-Van ve Adana alt bölgelerinde yayılış gösterir.

15-35 cm boylanabilen, çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler dik veya dar açı ile yükselir; yoğun beyaz-kaba tüylüdür. Yapraklar elsi birleşik formdadır; yaprakçıklar 5-7 adettir, genişçe kamamsı, ters yumurtamsı formda ve 8-30 x 6-15 mm boyutlardadır, kenarları küt dişli veya keskin çentikli-testere dişlidir, alt yüzeyi yoğun beyaz-kaba tüylüdür, üst yüzeyi gri kaba tüylü veya ipeksi tüylüdür. Çiçeklenme haziran-ağustos ayları arasında gerçekleşir. Çiçek kurulu birkaç çiçekli talkım şeklindedir. Dışçanak dilimleri şeritsi-mızraksı formdadır. Çanak yapraklar yumurtamsı-mızraksı formda ve 3-4 mm uzunluktadır, dışçanak dilimlerinden daha kısadır. Taç yapraklar sarı renkte, ters yüreksi uçlu ve 5-5.5 mm boydadır. Sert kabuklu meyveler pürüzsüzdür; boyuncuk koniktir ve alt kısmı kabarcıklıdır, meyveden hafifçe daha kısadır.

1350-2900 m yüksekliklerde; taşlık yamaçlarda yayılış gösterir.Potentilla cins adı Modern Latincede ΄güçlü olmak΄ anlamına gelen potent-  öneki ile, bir küçültme eki olan -ill sonekinin birleşmesinden türetilmiştir; cinsin birçok türünün tedavi edici özelliklerine atıfta bulunur. Meyeri tür adı Ernst Heinrich Friedrich Meyer (1791–1858)`e ithafen adlandırılmıştır. Meyer bir Alman botanikçi ve botanik tarihçisidir; başlıca eseri olan dört ciltlik ΄Botanik Tarihi (Geschichte der Botanik)΄ 1854–57 yıllarında yayınlanmış, eserde Aristoteles ve Theophrastus gibi eski otoriteleri de içerecek şekilde erken modern botanikçiler hakkında biyografik veriler sunmuştur. Standart yazar kısaltması olan Boiss. kısaltması İsviçreli botanikçi, kaşif ve matematikçi Pierre Edmond Boissier´in (1810-1885) bu türü tanımlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
2.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
3.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
4.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
5.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
6.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #DeliParmakotu #PotentillaMeyeri #Ahlat