Hayıt | Vitex agnus-castus

1-3 m boylanabilen çalı formlu, nadiren 5 m boyuna kadar ağaççık formunda odunsu bir türdür. Gövde sık dallı, beyazımsı kısa keçemsi tüylüdür. Yapraklar elsi birleşik, 5-7 yaprakçıklı; yaprakçıklar genellikle tam kenarlı, 3.5-15 x 0.5-2.8 cm boyutlarda, nadiren daha geniş veya dişli kenarlı, keskin uçlu, sapsız veya sadece terminal yaprakçık saplı, üst kısım mat yeşil, alt kısım beyaz-keçemsi tüylü; saplı, alt yapraklarda sap yaklaşık 4 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında gerçekleşir; çiçek durumu oldukça yoğun talkım (cymes), sıklıkla küremsi, sapsız veya neredeyse sapsız; çanak 3 mm, yoğun keçemsi tüylü, dış kısmı belli-belirsiz damarlı, dişler genişçe üçgen biçimli, içte kalan yüzey belirgin damarlı; taç yaprak soluk leylak veya mavi renkli, ~ 8 mm, tüp dışa taşmıştır. Meyve küremsi, 3-4 mm çapta; tek çekirdekli; siyah veya kırmızımsı renktedir.

Deniz seviyesi ile 750 m arası yüksekliklerde; çoğunlukla kumluk alanlar, kumlu topraklar, alüvial topraklar, deniz kenarındaki taşlık alanlar ve kireçtaşı yamaçlarda gelişim gösterirler.

Çimlenme sırasında Vitex agnus-castus epigeal gelişim gösterir. Tohumun çimlenmeye başlaması ve kök oluşturması ardından, sap tohum çenekleriyle kök arasına bir kavis oluşturur, gelişir ve toprağı delerek dışarı çıkar. Gelişimini sürdüren sap tohum çeneklerini de beraberinde toprak yüzeyine çıkararak doğrulur, uzamaya devam eder ve çeneklerin arasından ilk yapraklar çıkar. Bitki ilk gelişimi için gerekli olan ve tohum çeneklerinin içerisinde bulunan tüm besinleri tükettikten sonra, çenekler kurur ve saptan ayrılarak yere düşerler. Epigeal gelişim çift çenekli bitkilere özgü bir çimlenme türüdür. Buna karşın hipogeal gelişim gösteren bitkilerde tohum her dönemde toprak altında kalmaya devam eder; sap ve kök tohumdan ayrılan iki ayrı parça olarak doğrudan gelişirler[2].Yeterli bilgi bulunmamaktadır.Tükenme riski değerlendirmesi yapılamamaktadır.

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Eski Datça / Datça / Muğla
Ağustos 2014©Serdar Ölez
2.Yunusemre / Manisa
Eylül 2020©Serdar Ölez
3.Gölkıyı / Karacabey / Bursa
Mayıs 2021©Serdar Ölez
4.Gölkıyı / Karacabey / Bursa
Mayıs 2021©Serdar Ölez
5.Gölkıyı / Karacabey / Bursa
Mayıs 2021©Serdar Ölez
6.Yağcılar / Urla / izmir
Haziran 2021©Serdar Ölez
7.İskele / Karaburun / İzmir
Temmuz 2021©Serdar Ölez
8.İskele / Karaburun / İzmir
Temmuz 2021©Serdar Ölez
9.İskele / Karaburun / İzmir
Temmuz 2021©Serdar Ölez
10.Merkez / Karaburun / İzmir
Ekim 2021©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #Hayıt #VitexAgnus-castus #Eski Datça #Dallas Arboretum #Yunusemre #Gölkıyı #Yağcılar #İskele #Merkez