Geyik Boynuzu | Euphorbia tirucalli

Çok dallanma gösteren, etli yapraklı (sukkulent) bir bitkidir. 3–5 metre, nadiren 10 metre boya kadar uzayabilir. Genç gövde ve dalları yeşil renktedir, yaşlanınca gri renk alırlar ve üzerileri pürüzlü olarak görülür. Yaprakları çok küçük ve silindiriktir, 12x1,5 mm büyüklüğü geçmezler. Yapraklar kısa süre içinde dökülür ve bitkinin yalnız yeşil dalları ve gövdesi görülür. Bitki, yeşil, klorofil içeren dalları ve gövdesi ile özümleme (fotosentez) yapabildiği için, yaprağa fazla gereksinim göstermemektedir. Küçük, püskül şeklinde sarı çiçekleri, Nisan-Haziran aylarında, kısa dalların uçlarında açar. Meyve içinde kahverengi, oval tohumlar bulunmaktadır. Bitkinin gövde ve dalları yeşil renkte, en ufak bir çarpmada dışarı akan süt renginde sıvı ile doludur. Lateks denilen bu sıvı zehirlidir, çok kişide alerjik reaksiyona neden olur, özellikle ağız, göz, burun gibi mukozal yapıların korunması gerekir. Zehirli olmasından dolayı ot yiyen hayvanların bu bitkiye dokunmadıkları, kuşların ise meyvelerini yedikleri bilinmektedir.

Dallarında bulunan Lateks maddesi nedeni ile alerjik reaksiyon yaratabilir[*]Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Euphorbia: Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS 12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırılmıştır. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Port Göcek Marina / Muğla
Kasım 2014©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #GeyikBoynuzu #EuphorbiaTirucalli #Port Göcek Marina