Alacakız | Cerinthe major

18-40 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, basit veya üst kısımları dallanmıştır. Dip yapraklar ters yumurtamsı formda, 5 x 1.8 cm boyutlarda, küt uçlu, yaprak ayası dışbükey, kenarlar yaprak sapına doğru iç bükey, yaprak sapı kısa; gövde kısmındaki yapraklar dikdörtgenimsi-eliptik formda, 6.5 x 2.5 cm boyutlarda, sapsız, dip kısmı dalı kavrayan/saran yapıdadır. Çiçeklenme Mart-Mayıs ayları arasında; brakte eflatuna çalar renkte; çanak hemen hemen tabana kadar bölünmüş, loblar mızraksı-eliptik, keskin uçlu veya sivrimsi ve kirpikli; taç yapı tüp şeklinde, sıklıkla altta eflatun, yukarıda sarı, 18-23 x 6-8 mm boyutlarda, düz, loblar çok kısa ve geriye doğru kıvrımlıdır. Meyve sert kabuklu, 4.5 x 3 mm boyutlarda, yumurtamsı-küremsi ve koyu kahverengi renktedir.

Deniz seviyesi ile 100 m yükseklikler arasında; toprak yığınları, yol kenarları ve nemli alanlarda doğal gelişim gösterir.

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Hızırşah / Datça / Muğla
Nisan 2015©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #Alacakız #CerintheMajor #Hızırşah