Titrek Kavak | Populus tremula

25 (-40) m boylanabilen, kışın yapraklarını döken, odunsu bir türdür. Gövde çapı 40-50 (-100) cm; kabuk gençlikte gri-yeşil ve pürüzsüz, koyu gri renkli kovucuklu; yaşlılıkta koyu gri ve yarıklıdır. Yapraklar genç fidanlarda değişken, sonraları neredeyse 2–8 cm çapta dairesel, genişliği uzunluktan fazla, kaba dişli kenarlı; yaprak sapı boylamasına düz, 4–8 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında; bireyler ayrı eşeyli; tozlaşma rüzgar ile; çiçekler baharda yapraklardan önce; erkek çiçekler tırtılsı, yeşil ve kahverengi görünümlü, tozlaşma aşamasında 5–10 cm uzun; dişi çiçekler tırtılsı, yeşil, tozlaşma aşamasında 5-6 cm, tohumlanma sırasında 10- 12 cm uzunluktadır. Erken yaz döneminde dişi tırtılsı yapılar 50–80 tohum keseli (kapsül), her biri çok sayıda ufak tohumlu; tohumlar rüzgar yardımı ile yayılmak üzere havlı tüylerle kaplıdır.

Titrek Kavak öncü orman ağaçlarındandır; yangın geçiren sahalarda başlangıçta küçük alanlara gelip yerleşmektedir; hafif bir rüzgarda bile yaprakların sallanması nedeniyle Titrek Kavak olarak adlandırılır.Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.

Populus Latincede `insanlarla dolu, kalabalık` anlamına gelen populosus kelimesinden türetilmiştir. Tremula Latincede `titreyen` anlamına gelen tremulus kelimesinden türetilmiştir; bitkinin yapraklarının veya çiçeklerinin hfif bir esintide dahi titrediğine işaret eder. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.ODTÜ Kampüsü / Ankara
Mayıs 2014©Serdar Ölez
2.Karagöl / Çubuk / Ankara
Mayıs 2014©Ahmet Demirtaş
3.Karaşar / Ankara
Mayıs 2019©Mustafa Gökmen
4.İğdir / Kızılcahamam / Ankara
Mart 2013©Ahmet Demirtaş
5.OGM Parkı / Ankara
Mayıs 2011©Serdar Ölez
6.Onikişubat / Kahramanmaraş
Temmuz 2021©Serdar Ölez
7.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
8.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez
9.Ahlat / Bitlis
Temmuz 2021©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #TitrekKavak #PopulusTremula #ODTÜ Kampüsü #Karagöl #Karaşar #İğdir #OGM Parkı #Onikişubat #Ahlat