Habeş Adaçayı | Salvia aethiopis

25-60 cm boylanabilen, iki yıllık veya çok yıllık otsu bir türdür. Gövdeler dik ve gürbüzdür; kesit dört köşelidir; yüzey sapsız salgı bezli ve salgısız yünsü tüylüdür, tüyler altta daha yoğun dur. Yapraklar çoğunlukla diptedir ve basittir; yumurtamsı-eliptik veya dikdörtgenimsi formda ve 10-21 x 5-9 cm boyutlardadır; yüzey ± uzun karışık tüylerle kaplı ve buruşuktur; kenarlar düzensiz dişlidir; yaprak sapı 4-9 cm uzunluktadır. Çiçeklenme mayıs-temmuz ayları arasında gerçekleşir; çiçek kurulu genişçe şamdanvari dallanmış ve çok-çiçeklidir; halka dizilimli çiçek durumu 4-6 çiçeklidir, çiçek halkaları yukarı çıktıkça birbirine daha yakındır; brakte genişçe ters yumurtamsı, ~ 12 x 15 mm uzunlukta, ince uçlu ve seyrek cılız tüylüdür; çanak borumsu-yumurtamsı formda ve ~ 12 rnm uzunluktadır, yoğun yünsüdür, meyve zamanı ~ 15 mm´ye kadar uzar, üst dudak üç parçalıdır, orta diş diğerlerine göre daha kısadır; taç beyaz renkte ve ~ 15 mm uzunluktadır, dudak sıklıkla soluk sarıdır; tüp şişkindir ve yüzey kepeklidir; üst dudak oraksı görünümdedir. Sert kabuklu küçük meyve yuvarlağımsı üç köşelidir, yumurtamsı formda ve ~ 3 x 2 mm boyutlardadır.

Deniz seviyesi ile 2100m yükseklikler arasında; bozkır, volkanik vekireçtaşı yamaçlar, nadas tarlaları, yol kenarları ve kıyılarda doğal gelişim gösterir.

 Salvia Latincede 'kendini iyi ve sağlıklı hissetmek, sağlık, iyileşmek' anlamına gelen salvere sözcüğünden türetilmiştir; ayrıca salus 'sağlık, refah, refah veya kurtuluş' anlamındadır; bitkinin iyileştirici özelliklerine atıfta bulunur. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Şereflikoçhisar / Ankara
Mayıs 2020©Mustafa Gökmen
2.Sarıoba / Polatlı / Ankara
Mayıs 2020©Serdar Ölez
3.Sarıoba / Polatlı / Ankara
Mayıs 2020©Serdar Ölez
4.Sarıoba / Polatlı / Ankara
Mayıs 2020©Serdar Ölez
5.Kızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri
Temmuz 2021©Serdar Ölez
6.Kızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri
Temmuz 2021©Serdar Ölez
7.Kızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri
Temmuz 2021©Serdar Ölez
8.Kızılçevlik / Pınarbaşı / Kayseri
Temmuz 2021©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #HabeşAdaçayı #SalviaAethiopis #Şereflikoçhisar #Sarıoba #Kızılçevlik