Tüylü Kartopu | Viburnum lantana

2-6 m boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı veya küçük ağaççık formlu odunsu bir türdür. Genç sürgünler ve tomurcuklar grimsi renktedir ve yıldızsı tüylüdür. Yapraklar yumurtamsı veya eliptik, 4-10 x 3-7 cm boyutlarda, taban yuvarlatılmış veya yüreksi, kenarlar ince dişli, üst yüzey koyu yeşil ve yoğun havlı, alt yüzey yeşil renkte, grimsi yıldızsı tüylü; damarlar 8-12 çift, dişlerin sivri uçlarında sonlanan; sap kısa, kaba tüylüdür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran arasında; çiçek durumu birleşik şemsiyemsi, 7 ana kollu, çok çiçekli; çiçekler neredeyse sapsız; brakte en çok 1 cm, dış kısmı kaba tüylü; çanak loblar üçgenimsi; taç silindirik tüp-çan şeklinde birleşik, uç kısmı birbirinden ayrılmış beş loplu, sarımsı-beyaz; ercik tüysüz, taçtan dışarı taşkın; başçık sarı; ovaryum tüysüzdür. Meyvelenme Ağustos-Eylül arasında; meyve uzun yumurta gibi, 8 mm boyunda, önce kırmızı sonra parlak siyahtır.

1000-2000m yüksekliklerde, humusca zengin, drenajı iyi, kalkerli topraklarda, kayalık, taşlı, çakıllı, kurak yamaçlarda yetişir.

Viburnum Latincede doğrudan Viburnum lantana türüne verilen adlandırmadır. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

1.Yağcıhüseyin / Kızılcahamam / Ankara
Aralık 2020©Mustafa Gökmen
2.Beynam / Ankara
Mayıs 2014©Ahmet Demirtaş
3.Memlik / Yenimahalle / Ankara
Mayıs 2017©Ahmet Demirtaş
4.Maçahel / Artvin
Temmuz 2019©Mustafa Gökmen
5.Beynam / Ankara
Mayıs 2014©Ahmet Demirtaş
6.Maçahel / Artvin
Temmuz 2019©Mustafa Gökmen
7.Çubuk / Ankara
Mayıs 2014©Ahmet Demirtaş


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #TüylüKartopu #ViburnumLantana #Yağcıhüseyin #Beynam #Memlik #Maçahel #Çubuk