Sütleğen güvesi | Hyles euphorbiae

Yetişkin güveler yaz başlarında ve ortalarında kozalarından çıkarlar. Çiftleştikten sonra dişiler sütleğen yapraklarına tek tek veya küçük kümeler halinde yumurtalarını bırakırlar. Kuluçkadan sonra larvalar sütleğen yaprakları ve çiçekleri ile beslenir. Olgun larvalar pupa yapmak için toprağa girerler. Yılda bir veya iki nesil ürerler, oluşturdukları pupa içerisinde toprakta kışlarlar.

Yetişkin bireylerin boyu 2-3 cm, kanat açıklığı ise 5 - 7.7 cm arasındadır.Gövde açık kahverengi renktedir ve üzerinde çeşitli beyaz ve koyu kahverengi desenler mevcuttur.Ön/üst kanatların geneli soluk sarı-gri veya lavanta-gri renktedir; ön kenarların ortası ve kanatların dip kısmı koyu kahverengi noktalı; kanat ucundan başlayarak kanat iç kenar boşluğuna doğru uzanan koyu kahverengi bir bant vardır; ön ve dış kenarlar pembe veya gri renkte tozlu görüntüde olabilir.Arka/alt kanatların siyah hakim renktedir; dış kenarları soluk yeşilimsi renktedir; kanat ortasında pembemsi-kahverengimsi geniş bir bant bulunur ve bu bant merkezde beyaz renk alır.Tırtıl/larvalar gözalıcı renk ve desenlere sahiptir ve arka uçlarında belirgin bir kuyruk/boynuz bulunur. Genç larvalar yeşil, sarı ve siyah desenlere; olgun larvalar ise belirgin kırmızı, siyah, sarı ve beyaz renkte desenlere sahiptir. Olgun larvalar 10 cm uzunluğa yaklaşabilir; rahatsız olduklarında, sümüksü yeşil bir sıvı salgılarlar.Pupa/kozalar 3.5-5 cm uzunluğunda ve koyu kahverengi renktedir. Gelişimlerini tamamlayan tırtıllar toprak seviyesinin hemen altında gevşek kozalar oluşturur.

Hyles euphorbiae larvaları 2300 m yüksekliklere kadar; sıklıkla ardıç popülasyonlarının bulunduğu bölgelerde; kumlu otlaklar, taşkın dolguları, kireçtaşı yamaçlarda; sütleğen türlerinin (sıklıkla Euphorbia paralias, E.cyparissias ve E.characias) yapraklarında yaşarlar.Bazı sütleğen türleri özellikle düşük verimli topraklarda istilacı olabilir. Biyolojik karakteristikleri ise herbisitlerle mücadelelerini zorlaştırır. Bu nedenle Kuzey Amerika'da sütleğenlerle mücadele için klasik biyolojik kontrol yöntemleri seçilmiş ve Avrasya kökenli birçok böcek bu amaçla kullanılmıştır. Hyles euphorbiae ABD'de sütleğen mücadelesinde kullanılan ilk biyokontrol ajanı olmuş, 1965 yılında alınan izinlerin ardından bu alanlara bırakılmışlardır. Avrasya kökenli bu tür bugün Montana, Idaho ve Oregon eyaletlerinde doğallaşmıştır. Ancak H. euphorbiae larvaları sütleğenlerin belirgin düzeyde yapraksızlaşmasına sebep olsa da, bu hasar bitkinin yaşamına çok az etki etmektedir. Ayrıca H. euphorbiae ile beslenen avcıların çokluğu ve hastalıklar sebebiyle popülasyonu arttırılamıştır. Bu nedenlerle H. euphorbiae larvalarının sütleyen popülasyonu için biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılması başarısız sonuçlar vermiştir.
1.Sivas
Temmuz 2021©Enes Aktürk
2.Sivas
Temmuz 2021©Enes Aktürk
3.Kandil / Konya
Kasım 2017©Serdar Ölez
4.Kandil / Konya
Kasım 2017©Serdar Ölez
5.Kandil / Konya
Kasım 2017©Serdar Ölez
6.Kandil / Konya
Kasım 2017©Serdar Ölez
7.Kandil / Konya
Kasım 2017©Serdar Ölez
8.Karaburun / İzmir
Ekim 2019©Serdar Ölez
9.Kovalı / Ulaş / Sivas
Temmuz 2021©Gazi Gürlevük


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #SütleğenGüvesi #HylesEuphorbiae #Sivas #Kandil #Karaburun #Kovalı