Kayın mantarı | Oudemansiella mucida

Yarı saydan beyaz renkte, üzeri yağlı/kaygan görününlü narin bir mantar türüdür. Tekil bireyler ve gruplar halinde ölü kayın gövdelerinde yaşarlar. Genellikle yaz sonu ile sonbahar sonu arasında gözlenirler. Ağaç üzerinde kuru dallarda gelişen bireyler, bazen rüzgar esintileriyle narin saplarından koparak paraşütvari bir görünümle yere düşerler. 

Şapka 2-8 cm çapında, yuvarlaktır, yarı saydam, beyazdır; etkalınlığı çok ince olduğu için lameller üstten seçilebilir ve özellikle kenarlara doğru çizgili bir görünüm alır; nemli havalarda şapka sümüksü şeffaf bir salgı ile kaplanır; olgunlaştıkça yayvanlaşır ancak tamamen düz olmaktan ziyade geniş kubbeli kalma eğilimindedir. Lameller narin görünümlü, enli ve geniş aralıklıdır; başlangıçta yarı saydam beyaz renktedir, olgunlukta bazen koyu sarı bir renk tonu geliştirebilir. Gövde narin, 3 - 7 mm çapında, 3-10 cm uzunluktadır; halkanın üstünde kalan kısım beyaz, alt kısmı hafif çizgili ve grimsi renktedir; tekil veya genellikle birçoğu bir arada gelişir; çıkış noktası açılı olduğu durumlarda dahi şapkanın yatay ve solungaçları aşağıya bakmasını şekilde kıvrılır. Halka belirgindir. Spor izi beyaz, sporlar küresel veya küresele yakın, pürüzsüz, çok kalın duvarlı ve 14-18 x 11-16 μm boyutlardadır.

Sonbaharda ölü kayın ağacı gövdelerinde ve düşmüş dallarında görülür; nadiren yaşayan ağaçlarda, yüksek ölü dallarda da yetişir. 
Saprobik
veya zayıf
parazitik
 yaşam sürer. Kayın ağaçlarının yanı sıra, nadiren meşe üzerinde yetişir. Yerleştiği ağaç gövdelerine
strobilurin
adı verilen mantar önleyici bir kimyasal yayar ve ortamda bulunan diğer tür mantarların gelişmesine izin vermez.[1]Tanımlama bilgileri

Beyaz şapkalı birçok mantar türü olmasına karşın, kayın ağacı konakçısı, yarı şeffaf ve yağlı görünümlü şapkalı başka mantar türü olmadığından tanımlanması diğer mantarlara göre daha kolaydır. 

 

Yenebilirlik

İyice yıkanarak veya kabuğu soyularak sümüksü örtünün uzaklaştırılması durumunda mantarlar yenilebilir, ancak ince et kalınlıkları nedeniyle genellikle toplanmazlar. Tüm yenilebilir mantarlar doğada bulunan öldürücü/zehirli mantarlar ile karıştırılabilir. Zehirli ve yenilebilen mantarlar çoğunlukla sadece uzmanlar tarafından ayırd edilebilir. Bu nedenle tanımadığınız mantarları toplamayınız ve yemeyiniz!Oudemansilla cins adı Cornelius Anton Jan Abraham Oudemans (1825 - 1906)`a ithafen adlandırılmıştır. Oudemans Hollandalı bir mikologdur. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

1.Aktaş Şelalesi / Düzce
Ekim 2019©Mustafa Gökmen
2.Aktaş Şelalesi / Düzce
Ekim 2019©Mustafa Gökmen
3.Aktaş Şelalesi / Düzce
Ekim 2019©Mustafa Gökmen
4.Aktaş Şelalesi / Düzce
Ekim 2019©Salih Usta
5.Aktaş Şelalesi / Düzce
Ekim 2019©Salih Usta
6.Aktaş Şelalesi / Düzce
Ekim 2019©Serdar Ölez


Daha fazla bilgi için profildeki bağlantıya tıklayınız.
#GezenAdam #hangitür #KayınMantarı #OudemansiellaMucida #Aktaş Şelalesi