Boz Pırnal Meşesi

Quercus aucheri


10 m boylanabilen, her dem yeşil, çalı veya ağaççık formlu bir türdür. Dallar sarkık; genç filizler yoğun , sarımsı-kahverengi; tomurcuk ~ 2 mm, soluk kırmızımsı-kahverengi ve dür. Yapraklar sürgün üzerine hemen hemen eşit aralıklarla dizili, genişçe , uç kısımlar testere dişli, alt tam kenarlı, uç veya hafifçe dar tepeli, köselemsi, 0.9-4 x 0.9-2.5 cm; damarlar 5-9, fark edilmesi zor; veya üstte tüylü, altta basık , mumlu ve grimsi-beyaz; yaprak sapı ± yok veya 6 mm´den kısadır. Çiçeklenme Eylül-Ekim aylarında; çiçek kümesi sapı yoktur veya çok kısadır. Meyve iki yılda olgunlaşır; Kadeh ~ 25 mm çap ve 18 mm uzunluğa kadar, açık kahverenkli; kadeh pulları yumurtamsı-mızraksı, basık ; palamutun 2/3´ü dışa taşmış, düz veya ve tüysüzdür.
Yeni gözlem bildirDatça Yarımadası / Muğla - Kasım 2013 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 400 m yükseklikler arasında; kireçtaşı yamaçlar ve makiliklerde gelişim gösterirler; Doğu Akdeniz için endemiktir.

Sınıflandırma

Koruma statüsü

TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Etimoloji ve kısaltmalar

Quercus Latincede doğrudan `meşe` anlamındadır; muhtemelen Kelt dilinde `iyi` anlamına gelen quer ve `ağaç` anlamına gelen cuez kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Aucheri adı Pierre Martin Rémi Aucher-Eloy (1793-1838)´a ithafen adlandırılmıştır. Aucher bir Fransız eczacı ve botanikçidir.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Quercus aucheri hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm