Boyacı Papatyası

Anthemis tinctoria

(Sarı Babuçça)

20-45 (-60) cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler tabandan dallanan, dik, grimsi; yeşil veya beyazımsı, seyrek veya yoğun basık , bazen dür. Yapraklar 2-3 kademe derin loblu (alt yapraklar sıklıkla 3 kademe loblu), , 1-5 cm; birincil dilimler 3-5 çift, mızraksı veya şeritsi-mızraksı, 5-15 x 1.5-5 mm, 3-7 çift ikincil loblu; ikincil loblar üçgen biçimli, , uçlar 1.5 mm dikencikli, genellikle içe katlanmış, bazen (orman altında) yassıdır. Çiçeklenme Haziran-eylül aylarında; , ışınsal veya disk şeklinde; 1-1.2 (-2) cm geniş, beyaz ; içte kalan kahverengi kenarlı, ucu kirpikli; yok veya ~20 adet, sarı veya soluk krem rengi, 4-8 (-10) mm; 3-4 mm, olgunlaştıkça tabanda şişmeyen; bürgü , , kadar uzundur. Meyve sert kabuklu 1.75-2 mm, çıkıntılı; taççık tam kenarlı ve ~ 0.25 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirNGBB / İstanbul - Mayıs 2015 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

0-1800 m yüksekliklerde; toprak yığınları, kuru çayırlıklar, taşlık ve çakıllıklar, yol kenarları, demiryolları ve ekilmemiş tarlalarda doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Anthemis tinctoria L.
Sinonimler

- Anthemis tinctoria
- Cota tinctoria
- diğer sinonimler...
İngilizce

Golden Chamomile

Etimoloji ve kısaltmalar

Anthemis Yunancada `çiçek` anlamına gelen anthos (ἄνθος) kelimesinden türetilmiştir. Tinctoria: Latincede `boyamak, boyamak için kullanılan` anlamına gelen tingo kelimesinden türetilmiştir; türün boya yapımında kullanılabildiğini işaret etmektedir. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis, 1975, Flora of Turkey and the East Aegean Islands Vol:5 Page:211
 2. Listelenen kaynaklar Anthemis tinctoria hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm