İncir Sarmaşığı

Ficus pumila

(Tırmanıcı Ficus, Tırmanıcı Kauçuk)

Yayılıcı-tırmanıcı, herdem yeşil odunsu bir türdür. Gövdeler genç bireylerde otsu, sonraları odunsu, düz, çizgili, , tüysüz, kısa sarkık dallı; özellikle yaşlı bireylerde beklenmedik bir kök yapısıyla 10 m`ye kadar uzayabilirler; yaralandıklarında beyaz latex sızdırırlar. Yapraklar ardışık, basit, , 3-7 x 2-4 cm, geçlikte daha küçük, taban biçiminde, tam kenarlı; üst yüzey koyu yeşil, hafif parlak; alt yüzey açık yeşil, mat, belirgin ağsı damarlı; sap 1.3-1.6 cm, , açık kahverengi; , kalıcı, 1-1.2 cm, kahverengi, dür. yeşil, armutsu, 6 cm`e kadar uzun ve yumuşaktır.
Yeni gözlem bildirKaraburun / İzmir - Ağustos 2015 © Serdar Ölez


Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Rüzgarlı yerlerde gelişemez, gölgeli/yarı gölgeli alanları ve nemli toprakları tercih eder. Ağaç ve kayalara tutunarak gelişir. Ağaçlara tutunduğunda kökler kabuğu geçerek ağacın özsuyu ile beslenir, zamanla ağacın kurumasına neden olabilir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Ficus pumila L.
Sinonimler

- Ficus pumila
- Ficus repens
- diğer sinonimler...
İngilizce

Climbingfig

Etimoloji ve kısaltmalar

Ficus Latincede 'incir' veya 'incir ağacı' anlamına gelir. Eski Yunancada σῦκον kelmesinden türetilmiştir; σῦκον ise Afro-asyatik kökene sahip olduğu varsayılan Fenike dilinde 'yarı olgun incir' anlamına  gelmektedir. Pumila {Latince}: cüce, bodur. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Ficus pumila hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm