Baltutan

Lamium amplexicaule

(Ballıbaba)

Baltutan (Lamium amplexicaule) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika΄ya özgü bir türdür. Türkiye΄nin tümünde yayılış gösterir.

Yeni gözlem bildirBüyükoturak / Banaz / Uşak - Nisan 2021 © Serdar Ölez


Morfoloji

50 cm kadar boylanabilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Gövde kesiti dört köşeli, yüzeyi veya tüysüzdür. Yapraklar yumurtamsı-böbreksi ya da dairemsi formda ve genellikle 7-25 x 7-27 mm boyutlardadır; uç kısmı veya tür; kenarlar küt dişli, ikili küt dişli veya lobludur. Yaprak sapı kısa, koyu yeşil ve narin tüylüdür. Çiçeklenme Şubat-Kasım ayları arasında gerçekleşir. yuvarlağımsı veya genişçe üçgen biçimli, tabanda sapı kavrayan şekilde ve 7-25 x 10-31 mm boyutlardadır. Çiçek kurulları halka dizilişli, 1-5 adet ve herbiri 4-10 çiçeklidir. Çiçek 4-8.5 mm uzunlukta ve borumsudur, dişler 1.5-4 mm uzunlukta ve tüp boyna eşit veya hafifçe daha uzuncadır. 13-28 mm uzunlukta, eflatunumsu renktedir ve alt dudak koyu eflatun beneklidir; tüp beyazımsı, 10-25 mm uzunlukta ve düzdür, annulus yoktur; üst dudak 2-6 mm uzunluktadır. Meyve sert kabuklu ve 1.9-2.5 x 0.9-1.5 mm boyutlardadır; yüzeyi pürüzsüz ve koyu kahverengidir, üzeri beyazımsı benekli olabilir.

Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

0-2270 m yükseklikler arasında; yamaçlar, açık bozkırlar, yetiştirilmiş topraklar, yol kenarları ve, döküntü alanlarda doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Kısa kısa...

 • Üretimi tohumla veya erken baharda bölümlere ayırarak yapılır.
 • Verimli topraklarda yetişir ve soğuğa oldukça dayanıklıdır.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lamium amplexicaule L.
Sinonimler (Tam liste)

- Lamium amplexicaule
- Lamium amplexicaule var. album
İngilizce

Henbit Deadnettle

Etimoloji ve kısaltmalar

Lamium cins adı Latincede `ağzı açık` anlamına gelen lamia kelimesinden türetilmiştir; cinsin çiçeklerinin şeklini işaret eder.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Lamium amplexicaule hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm