Mahlep Ağacı

Prunus mahaleb

(İdrisağacı)

Genellikle kısa boylu, nadiren 8 - 10 m`ye ulaşan ve kışın yaprak döken odunsu bir türdür. Gövde kabuğu koyu kahverengi, pürüzsüz ve parlak; sürgünler başlangıçta sarımsı-gri renkli dür, sonraları kahverengimsi ve dür. Yapraklar almaşık dizili, genişçe , 4-7 cm, uç kısım , taban , kenarlar ince testere dişli ve salgı bezli; üstte ve alt kısmın orta damarı boyunca hafifçe ; yaprak sapı 1-2 cm uzunlukta; mevcuttur ve erken dökülür. Çiçeklenme Mart-Haziran arasında; bireyler ; tozlaşma arı ve sineklerle; çiçek durumu , 3-12 çiçekli; çiçekler 1-1.5 cm çapta, hoş kokulu, beyaz; çiçek sapı 1 cm uzunluktadır. Meyvelenme Haziran-Eylül arasında; meyveler tek çekirdekli ve etli, küremsi-yumurtamsı, 5-8 mm, koyu kırmızı, az-çok acı ancak lezzetli; tohum çekirdeği odunsu; tohumlar pürüzsüzdür.
Yeni gözlem bildirODTÜ Kampüsü / Ankara - Mayıs 2014 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

1000 m`ye kadar yüksekliklerde; açık koruluklar, meşelikler, bozkırlarda ve nehir kenarlarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Koruma statüsü

DÜŞÜK RİSKLİ
LEAST CONCERN

Bu tür geniş yayılışlı ve nüfusu yüksektir.
Yakın gelecekte tükenme riski bulunmamaktadır.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Prunus mahaleb L.
Sinonimler (Tam liste)

- Cerasus mahaleb (L.) Mill.
- Cerasus corymbosa St.-Lag.
- Druparia mahaleb Clairv.
- Padellus mahaleb (L.) Vassilcz.
- Padus mahaleb (L.) Borkh.
İngilizce

Mahaleb Cherry

Etimoloji ve kısaltmalar

Prunus {Latince}: erik ağacı. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. I. Popescu, G. Caudullo, Prunus mahaleb in Europe: distribution, habitat, usage and threats, Erişim tarihi Nisan 2018, https://forest.jrc.ec.europa.eu/media/atlas/Prunus_mahaleb.pdf 
 2. Listelenen kaynaklar Prunus mahaleb hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm