Japon çamı

Cryptomeria japonica


70 m kadar boy, 20 m kadar taç, 2.5 m kadar gövde çapı oluşturabilen, dik piramidal gövdeli, herdem yeşil, uzun ömürlü, çok yıllık odunsu bir türdür. Gövde kabuğu ince (yaklaşık 200 yaşında 12-18 mm), kızıl-kahverengi renkte, dikine parçalı pulludur. Dallar gövdeden yatay olarak ayrılır, daha sonra yukarı kıvrılır. Yapraklar spiral dizili; 5-10 mm uzunlukta, ucu aniden sivrilen, iğnemsi; her iki yüzü stoma çizgilidir. Tohumlanma 5-10 yaşında başlar; kozalak küremsi, 1-2 cm çapta, 20-40 karpellidir.
Yeni gözlem bildirBotanik Parkı / Rize - Eylül 2017 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Cryptomeria japonica (L. f.) D. Don
Sinonimler

- Cryptomeria japonica
- diğer sinonimler...
İngilizce

Japanese Cedar

Koruma statüsü

TEHDİTE YAKIN
NEAR THREATENED

Bu türün neslinin yakın gelecekte doğada tükenme riski mevcuttur.
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.

Diğer bilgiler

Dev sekoya (Sequoiadendron giganteum) ile benzerlik gösterir, ancak uzun yaprakları (S.giganteum için 5 mm`den kısa), küçük kozalakları (S.giganteum için 4-6 cm çap) ve sert gövde kabuğu (S.giganteum`da yumuşak ve süngerimsi) ile ayrılır.

Etimoloji ve kısaltmalar

Japonica {Latince}: Japonya´ya özgü, Japonya´dan. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır. (..) Parantez içerisindeki isim bu taksonu ilk yayınlayan kişiyi, parantez dışındaki isim ise ilk yayın ardından bu taksona revizyon yapan kişiyi belirtir.

Kaynaklar

  • Listelenen kaynaklar Cryptomeria japonica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
    Ulusal Tez Merkezi
    Tubives
    Türkiye Bitkileri
    Bizim Bitkiler
    Kocaeli Bitkileri
    GBIF Database
    Wikipedia
    Encyclopedia of Life
    Wikispecies
    JSTOR Plant DB
    Efloras
    Plants For A Future
    Google Images
    Plant Illustrations
    KEW-PWO

  • Basit Görünüm