Tüylü Kartopu

Viburnum lantana

(Dağ elması, Germeşe)

2-6 m boylanabilen, kışın yaprak döken, çalı veya küçük ağaççık formlu odunsu bir türdür. Genç sürgünler ve tomurcuklar grimsi renktedir ve tüylüdür. Yapraklar , 4-10 x 3-7 cm boyutlarda, taban , kenarlar ince dişli, üst yüzey koyu yeşil ve yoğun , alt yüzey yeşil renkte, grimsi tüylü; damarlar 8-12 çift, dişlerin sivri uçlarında sonlanan; sap kısa, dür. Çiçeklenme Mayıs-Haziran arasında; çiçek durumu birleşik , 7 ana kollu, çok çiçekli; çiçekler neredeyse sapsız; en çok 1 cm, dış kısmı ; loblar üçgenimsi; silindirik tüp-çan şeklinde birleşik, uç kısmı birbirinden ayrılmış beş loplu, sarımsı-beyaz; , tan dışarı taşkın; sarı; dür. Meyvelenme Ağustos-Eylül arasında; meyve uzun yumurta gibi, 8 mm boyunda, önce kırmızı sonra parlak siyahtır.
Yeni gözlem bildirBeynam / Ankara - Mayıs 2014 © Ahmet Demirtaş


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

1000-2000m yüksekliklerde, humusca zengin, drenajı iyi, kalkerli topraklarda, kayalık, taşlı, çakıllı, kurak yamaçlarda yetişir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Viburnum lantana L.
Sinonimler (Tam liste)

- Viburnum lantana
- Viburnum lantana var. sphaerocarpum
İngilizce

Wayfaringtree

Etimoloji ve kısaltmalar

Viburnum Latincede doğrudan Viburnum lantana türüne verilen adlandırmadır. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Viburnum lantana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm