Tuzık

Lepidium ruderale

(Yabani Tere)

10-35(-55) cm boylu, kötü kokulu, düz ve yuvarlak tüylü, tek yıllık veya iki yıllık otsu bir türdür. Gövde dik ve üst kısmı dallanmıştır. Dip yapraklar 1-2(-3) cm saplı; tek tüysü, yaprakçıklar derin loblu () (bazıları çift derin loblu), 3-5 × 0.7-2 cm boyutlarda, tüysüz; tam kenarlı veya nadiren dişli ve dur. Üst yapraklar sapsız; derin loblu (), 1-2 cm × 0.5-2.5 mm, seyrek olarak ince yumuşak kısa tüylü, taban kamamsı, genellikle tam kenarlıdır. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; dikdörtgenimsi, 0.5-0.9 × 0.2-0.4 mm, ince ve kabarcıklı tüylü, kenar ve uç kısım beyaz; az gelişmiş ve 0.4 mm`dir. Meyve sapı narin, çatallı, düz veya hafifçe kıvrımlı, 2-4 mm uzunlukta, çepeçevre ince tüylüdür. Tohumlar kahverengi, dikdörtgenimsi veya yumurtamsı, 1-1.5 × 0.6-0.7 mm, ; filizlenen tohumun ilk yaprağı gövdeye yaslıdır.
Yeni gözlem bildirNallıhan / Ankara - Haziran 2018 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi - 1500 m yükseltiler arasında; yol kenarları ve döküntü alanlarda gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Lepidium ruderale L.
Sinonimler

- Lepidium ruderale
- diğer sinonimler...
İngilizce

Roadside Pepperweed

Etimoloji ve kısaltmalar

Lepidium cins adı tohum Yunancada `küçük kabuk/pul´ anlamına gelen lepidion kelimesinden türetilmiştir; tohum kabuklarının düzleşmiş şekline atıfta bulunur. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Flora of China, Lepidium ruderale, 7 Temmuz 2019, http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=3&taxon_id=200009588
 2. Listelenen kaynaklar Lepidium ruderale hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm