Dolma Yaprağı

Salvia forskahlei


Dolma Yaprağı (Salvia forskahlei) Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesinden bir türdür. Türkiye΄de Batı, Orta ve Doğu Karadeniz alt bölgelerinde yayılış gösterir.

Yeni gözlem bildirAkçakoca / Düzce - Ekim 2018 © Serdar Ölez


Morfoloji

15-120 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövde dik, basit veya dallanmış, alt kısımlar veya salgısız tüylü, üst kısımlar yoğun dür. Yapraklar basit, şekil ve boyut bakımından çok değişken, , genişçe veya , 5-30 x 3-23 cm boyutlarda, sıklıkla dipte yayılı; kenarlar tırtırlı-testere dişli; yaprak sapı yaklaşık 10 cm uzunluktadır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında; çiçek durumu halka dizilimli, 2-8 çiçekli, birbirinden ayrık; 8 x 6 mm, yumurtamsı; mevcut; çiçek sapı 2-5 mm; çan şeklinde, 10 mm, meyve dönemi daha uzun, , veya ; oraksı, kesik, ; 20-30 mm, menekşe, mavi veya pembemsi renkte, beyaz veya sarı benekli; tüp yukarı kıvrımlı, içi yoğun dür. Meyve sert kabuklu, yuvarlatılmış-üç köşeli, 2 x 2 mm boyutlardadır.

Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

10-1900 m yüksekliklerde; geniş yapraklı ve kozalaklı ormanlarda, çayırlıklar, sarp toprak yığınlarında doğal gelişim gösterebilirler.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Salvia forsskaolei L.
Sinonimler (Tam liste)

- Salvia bifida Forssk.
- Salvia bulgarica Davidov
- Salvia longipetiolata K.Koch
- Salvia pontica Freyn & Bornm...
- Terepis forsskaolei (L.) Raf.

Etimoloji ve kısaltmalar

Salvia Latincede 'kendini iyi ve sağlıklı hissetmek, sağlık, iyileşmek' anlamına gelen salvere sözcüğünden türetilmiştir; ayrıca salus 'sağlık, refah, refah veya kurtuluş' anlamındadır; bitkinin iyileştirici özelliklerine atıfta bulunur. Bilimsel adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707-1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Salvia forskahlei hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm