Kıllı Kodim

Cardamine hirsuta


25 cm kadar boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik ve sıklıkla yapraksız, alt kısmı sert dür. Yapraklar en altta, belirgin rozet (çevrel) dizilimli, tek tüysü birleşik; sap ; yaprakçıklar 1-5 çift ve terminal 1 adet, 0.6-3 cm genişlikte, , kenarlar tam, dalgalı, dişli veya 3-5 loblu; terminal yaprakçık diğerlerinden daha büyük; varsa gövde yaprakları dip yapraklarından daha küçüktür. Çiçeklenme genellikle Şubat-Temmuz aylarında; 1.5-2.5 mm; 4 adet, 2.5-4.5 x 0.5-1.1 mm, ıspatulamsı, beyaz; 4, nadiren 6 adettir. Meyve baklamsı, silindirik, 15-25 x 1-1.4 boyutlarda ve yukarı doğru kıvrımlı; tohumlar 14-40 adet, 0.9-1.3 mm, dir.
Yeni gözlem bildirDörtdivan / Bolu - Haziran 2016 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş yerler, yol kenarları, tarlalar, döküntü alanlarda gelişim gösterebilirler; evrensel olarak ekinlere yabansı/zararlı ot kabul edilir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Cardamine hirsuta L.
Sinonimler

- Arabis heterophylla G.Forst. ex DC.
- Cardamine humilis Kit.
- Cardamine tenella E.D.Clarke
- Crucifera cardamine E.H.L.Krause
- Ghinia sylvatica Bubani
- diğer sinonimler...
İngilizce

Hairy Bittercress

Etimoloji ve kısaltmalar

Cardamine cins adı Yunanca kardamon kelimesinden türetilmiştir; kardamon aslında kakuledir ve zencefil ailesindeki alakasız bir başka bitkiden elde edilir. Hirsuta Latincede `kıllı, tüylü` anlamına gelen hirsitus kelimesinden türetilmiştir. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Cardamine hirsuta hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm