Küçük Yapraklı Kauçuk

Ficus rubiginosa


Sıklıkla başka bir ağacın gövdesinde veya kayalar arasında filizlenen, olgunlukta geniş taçlı, 30 kadar boylanabilen herdem yeşil odunsu bir türdür. Gövde 1.5 m çapa kadar; kabuk sarı-kahverengi, çatlaksızdır. Yapraklar almaşık dizilimli; , veya , 4-19 x 1-13 cm boyutlarda, parlak yeşil renkte; sap 7–8.2 cm, pürüzsüz veya ince dür. 4–10 mm, başlangıçta sarı, olgunlukta kırmızımsı; 2-5 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirGöcek / Muğla - Kasım 2018 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Türkiye`de doğal gelişimi yoktur. Avustralya`nın doğu kıyıları boyunca; 1000 m`ye kadar yüksekliklerde; 600–1.400 mm ortalama yıllık yağış alan bölgelerde gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Ficus rubiginosa Desf. ex Vent.
Sinonimler

- Ficus rubiginosa
- diğer sinonimler...
İngilizce

Port Jackson Fig

Etimoloji ve kısaltmalar

Ficus Latincede 'incir' veya 'incir ağacı' anlamına gelir. Eski Yunancada σῦκον kelmesinden türetilmiştir; σῦκον ise Afro-asyatik kökene sahip olduğu varsayılan Fenike dilinde 'yarı olgun incir' anlamına  gelmektedir. Bilimsl adlandırmada kullanılan Vent. kısaltması türün ilk kez Etienne-Pierre Ventenat (1757-1808) tarafından yayınlandığını belirtir; Pierre Ventenat, Limoges`de doğan bir Fransız botanikçidir, Paris`teki din kütüphanesi Sainte-Geneviève`in direktörü olarak çalışırken İngiltere`ye bir gezi yapmış ve ülkenin botanik bahçelerini araştırmıştır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Ficus rubiginosa hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm