Kaba çimit

Linum flavum


20-35 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler dik, kuvvetle kabarık çizgili ve sıklıkla dür. Dip yapraklar yok; orta yapraklar , 25-45 x 5-14 mm boyutlarda; alt yüzey 3 damarlıdır. Çiçeklenme Mayıs-Haziran ayları arasında; çiçek kurulu , çok çiçekli , 5-15 cm genişlikte (L.mucronatumtürüne göre daha az yayılı); mızraksı, 8-15 mm, omurgalı, kenar zarsı ve ; sarı, 20-25 mm uzunluktadır. Meyvelenme Temmuz-Ağustos aylarında; tozlaşma böceklerle; meyve kapsül, genişçe yumurtamsı veya küremsi, çanaktan daha kısa, uca doğru daralmış; tohumlar küçük, eğik şekilde yumurtamsı, kahverengi, yassı, pürüzsüz, 1.8-2.2 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirKıbrıs / Mamak / Ankara - Mayıs 2019 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

500-1000 m yükseklikler arasında; kalkerli bozkırlar, tepe kenarları, nadas tarlaları ve yol kenarlarında doğal gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Linum flavum L.
Sinonimler

- Xantholinum flavum (L.) Rchb.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir. Flavum Latincede `sarı renkte` anlamına gelen flavus kelimesinden türetilmiştir. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Linum flavum hakkında ilave bilgiler içerebilir: DergiPark
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

 • Basit Görünüm