Venüsçiçeği

Veronica cymbalaria


10-30 cm boylanabilen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler sıklıkla çok dallı, seyrek veya tüysüzdür. Alt yapraklar ve ler uzun saplı, her iki yüzü salgısız , nadiren veya tüysüz, tüyler 0.5-1.1 mm uzunlukta; bazen alt kısmı eflatun renktedir. yuvarlağımsı, 6-20 x 9-20 mm, ± derin 5-9 loblu, yanal loblar hafifçe dar, taban , dır. Çiçeklenme Ocak-Mayıs arası; çiçek sapı 15-30 mm (meyve), yaygın veya geriye doğru kıvrımlı, , tüyler 0.6-1.3 mm, veya ; çiçekler sarkık; 4-5 mm, loblar yumurtamsı, , 08-1.1 mm ; beyaz, 6-12 mm çapta; 1-2 mm uzunluktadır. Kapsül meyve enine ellipsoid, 2.5-3.5 x 3.5-4.5 mm, taban tepesi kesik-yüreğimsi, uç kısım hafifçe yuvarlağımsı-çentikli; tohumlar ~4, küremsi, 2.5-3 x 2-2.5 mm, derin fincan şeklinde, portakal rengi-kahverengimsi ve kırışıktır.
Yeni gözlem bildirBurgazada / İstanbul - Mart 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1200 m yüksekliler arasında; makilikler, açık çam ormanları, taşlık yamaçlar, toprak yığınları, kumluklar ve döküntü alanlarda gelişirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Veronica cymbalaria Bodard
Sinonimler

- Cochlidiosperma cymbalaria (Bodard) Opiz
- Pocilla cymbalaria (Bodard) Fourr.
- Veronica cymbalariifolia Vahl
- Veronica glandulifera Freyn
- Veronica longipes Jord. & Fourr.
- diğer sinonimler...
İngilizce

Glandular Speedwell

Etimoloji ve kısaltmalar

Veronica cins adı 1500´lerin sonunda Carl Linnaeus tarafından, bu gruptaki bitkiler için birçok Avrupa dilinde veronica adının var olan yaygın kullanımına dayanılarak seçilmiştir. İsim muhtemelen Azize Veronica´ya atfedilmektedir. Azize Veronica, çarmıha götürülürken keten mendili ile İsa´nın yüzündeki teri silmiştir; bazı kaynaklar Veronica cinsinin bazı türlerinde gözlenen desenlere bu mendilin dokusunun benzemesinden dolayı bu adı aldığını belirtmektedir.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
 2. Listelenen kaynaklar Veronica cymbalaria hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm